Navštivte festival Ha-Makom v Holešově

Poslední červencové dny budou v Holešově patřit festivalu židovské kultury Ha-Makom. Už sedmnáctý ročník proběhne od 24. do 29. července a bude mít podtitul „Sto let republiky“.

 

Hlavní letošní téma se bude pojit se jménem Masaryk. Dominantou totiž bude výstava „Masaryk a svatá země“. Putovní expozice, kde se diváci můžou na obsáhlých panelech dozvědět podrobnosti o první návštěvě Svaté země, kterou Tomáš Garrigue Masaryk v utajení uskutečnil v roce 1927. Nejen fotografie z jeho putování, ale taky podrobné vyprávění o tom, jak on sám se seznamoval s židovskou kulturou a jak antisemitismus ovlivňoval tuzemské obyvatele už v dobách, kdy on sám byl ještě dítě. Více o putovní výstavě „Masaryk a Svatá země“ si můžete přečíst zde.

Nejen první československý prezident, ale taky jeho syn Jan, byli velkými podporovateli vzniku samostatného státu Izrael. I tomuto muži a diplomatovi s tragickým osudem bude věnována část výstavy.

 

I další části programu bodu nabité hudbou, historií, uměním a vzděláním. Hudebními lákadly jsou bezpochyby koncerty. Ty letošní mají na starost osobití muzikanti. Kateryna Kolcová – Tustá, Big Band Josefa Hájka a Petera Lipy nebo Lenka Lichtenberg. Komponované divadelní představení Svět naruby/ Takzvaný ráj bude propojovat verše manželky Arnošta Lustiga Věry Weislitzové, její rodinné fotografie i filmové ukázky ze života v terezínském ghettu. Citlivě vše doplní písně Kateryny Kolcové – Tlusté. Dalším významným bodem v programu je taky beseda s Pepi Lustigem, synem Arnošta Lustiga.

Večery na holešovickém zámeckém nádvoří budou patřit jazzu a nebude chybět ani něco dobrého k zakousnutí. Budou to jak jinak než lahodné židovské speciality.

Závěrečný den festivalu bývá spojen s tematickým výletem. Letošní kroky přihlášených povedou na návštěvu krnovské synagogy a přilehlého hřbitova a také k prohlídce jedné z nejvýznamnějších památek moravskoslezského kraje, kterou je židovský hřbitov v Osoblaze.

 

Festival Ha-Makom bude v Holešově od 24. do 29. července.

 

Zdroj: https://www.shekel.cz/40353/navstivte-festival-ha-makom-v-holesove

 

« Zpět do výpisu aktualit