Velké emoce jarcajtu

Fotograf Jindřich Buxbaum vystaví v Holešově snímky zbožných Židů v Holešově a v ukrajinské Umani. Výstava 21. července zahájí Festival židovské kultury Ha-Makom 2020. Koná se na chodbách prvního patra zámku do 6. září. Je volně přístupná.

 

Jindřich Buxbaum vystavuje v Holešově pravidelně, letos však představí výběr z fotografií, které v létě vydá v knize Sedmero požehnání. Vybral snímky, na kterých zdokumentoval vzpomínky lidí na významné židovské chasidy v rámci jahzeitu, tedy výročí jejich úmrtí. Zachytil tyto emoce v různých evropských městech, na zámku vystaví kolekci 25 velkoformátových fotek pořízených na židovském hřbitově v Holešově a na Ukrajině.

 

„Jahrzeit jsou velké emoce. Touha a víra v Boha je opravdová. Chtěl jsem to zachytit a připomenou společnosti komunitu, která tady stále je,“ vysvětlil Jindřich Buxbaum, který jako první toto téma zachytil fotoaparátem. V rámci židovského festivalu v Holešově představí i zmíněnou knihu.

 

Jindřich Buxbaum ( * 1953) se celý život živil jako automechanik, k umění a obzvláště k fotografii pod vedením milovaného otce však tíhne od dětství. Narodil se ve Šternberku a život úzce spjal s malebným podhůřím Jeseníků a Novou Hradečnou, kde obývá starobylý dům svých předků.

Židovství je dominantní umělecký motiv a autor se k němu plně hlásí. S radostí se aktivně účastní všedních i svátečních chvil své komunity u nás i v zahraničí. Fotografuje na místech, kam je běžným lidem vstup zapovězen. Vystavovat začal souborem Šalom Izrael, následovaly další dokumenární cykly. Soubor Židé v diaspoře s texty Daniela Soukupa byl vydán i knižně, druhá kniha Sedmero požehnání vyjde letos v létě.

Jindřich Buxbaum je také autorem úvodních i doprovodných fotografií k publikaci Jaroslava Achaba Haidlera Židovské hřbitovy a pohřbívání nebo Bílá paní z ghetta Vlastimila Artura Poláka. Autor rád fotografuje také divadelní představení, hudební produkce různých žánrů a festivaly flamenga. Za zmínku jistě stojí i cykly z prostředí nemocnic, operačních sálů a oceláren.

Dana Podhajská

 

« Zpět do výpisu aktualit