Program 2018

Od 24. 7. do 29. 7. 2018 je připraven bohatý program a doprovodné festivalové akce.

 

Přehled festivalu:

Úterý 24. 7. | Středa 25. 7. | Čtvrtek 26. 7. | Pátek 27. 7. | Sobota 28. 7. | Neděle 29. 7. | Doprovodný program   

 

XVIII. ročník festivalu je věnován připomínce velkých výročí našich i židovských dějin.

 

Je to jednak 100. let od vzniku Republiky československé, prvního samostatného státu Čechů a Slováků, který během své krátké, dvacetileté existence poskytl přátelský domov, rovnoprávnost a zázemí také velkému počtu židovských občanů.
Dále je to 70. výročí vzniku Státu Izrael, kterým se naplnil po dvou tisíci letech sen Židů o návratu do vlasti a o možnosti určovat si sami své osudy.

 

Festivalový stan:
Na náměstí Dr. E. Beneše bude během festivalu od 23. - 27. 7. "festivalový stan", kde budou k dispozici ZDARMA programy, mapky i festivalové noviny

 

Vstupenky:

Vstupenky na jednotlivé programy můžete zakoupit předem v informačním centru, festivalovém stanu, nebo přímo v den konání jednotlivých akcí na místě

Vstupenka na všechny akce festivalu: dopsělí 400 Kč, senioři a studenti 300 Kč

Celodenní vstupenka na sobotu 28. 7.: dospělí 150 Kč, senioři a studenti 150 Kč

Celodenní vstupenka na večerní blok (od 17:30) na sobotu 28. 7.: dospělí 80 Kč

 

Propagace:

Tričko s logem festivalu: 180 Kč

Jarmulka: zdarma při koupi vstupenky nebo trička, za 10 Kč samostatně

 

ÚTERÝ 24. 7.

14:00 - Oficiální představení unikátního židovského nápisu v kurovickém hradu

Místo konání: kurovický hrad
Vstup: volný

  

15:30 - Slavnostní pietní akt pocty a vzpomínky na židovské občany Holešova zavražděné za okupace

Zasazení smuteční vrby na pietním místě u pomníčku připomínajícím Novou synagogu, zničenou v oněch letech nacisty. 

Místo konání: parčík na náměstí Svobody v Holešově

Vstup: volný

  

17:00 - Slavnostní zahájení Festivalu židovské kultury HA-MAKOM

Spojené s představením výstavy „Masaryk a Svatá země

Během programu vystoupí Lenka Lichtenberg kvartet s programem Národní písně Jana Masaryka a Soubor ZUŠ Holešov pod vedením Jany Lochmanové s názvem Nocturno
Místo konání: zámek Holešov - velký sál

Vstup: volný

 

18:30 - Lenka LICHTENBERG  Kvartet - „Cesta za židovskou písní“ - zahajovací koncert festivalu 

Autorské i tradiční jidiš a hebrejské písně
Účinkují: Lenka Lichtenberg (Kanada /ČR) - zpěv, klavír, harmonium; David Dorůžka - kytara; Robert Fischmann - dechy, zpěv; Tomáš Reindl - tabla, perkuse
Místo konání: zámek Holešov - nádvoří

Vstup: 50 Kč

 

lenka_lichtenberg_kvartet.jpg

  

STŘEDA 25. 7.

10:00 - Komentovaná prohlídka Šachovy synagogy - Vratislav Brázdil

Šachova synagoga v Holešově patří mezi nejvýznamnější památky nejen v Holešově a okolí, ale také v celé České republice. Jelikož je tato synagoga dnes už jedinou synagogou tzv. polského typu, která se takto v původní podobě zachovala až dodnes, bývá označována dokonce jako světový unikát.

Místo konání: Šachova synagoga

Vstup: volný

 

12:00 - Voda pro Izrael ... naděje pro svět - přednáška - Ing. Jaromír Vykoukal

Součásti arabsko-izraelského konfliktu je od samého počátku i válka o suroviny, a mezi tyto suroviny patří i voda. Dnes je voda a její dodávky pro samotný Stát Izrael a Palestinská území velmi vážné politikum a neustálé osočování Izraele, že Palestincům krade vodu, kterou plýtvá a druhá strana nemá dost ani na uvaření čaje, je součástí stupňující se démonizace Státu Izrael v EU. 
Podíváme se na zdroje vody v tomto prostoru, na možnosti, které dává odsolování, na ekologické propadáky a jejich nápravu, na průběh Války o vodu v letech 1964 až 1965, na skutečný stav spotřeby vody v samotném Státu Izrael a na Palestinských územích, projekt národního vodovodu a společnost MEKOROT, která se o vodu pro tuto zemi stará. Izrael je světovou jedničkou v péči o vodu, zavlažování a výrobu pitné vody odsolováním. Dnešní měnící se klima a postupné vysychání Evropy jako kontinentu a mnoha hustě zalidněných oblastí na celém světě vede k tomu, že jeho zkušenosti jsou stále cennější. Nabídka pomoci s technologiemi a postupy pro efektivní využívání všech dostupných vodních zdrojů a pro výrobu vody odsolováním je dnes významnou součástí izraelské zahraniční politiky. Přednáška je určena jak zájemcům o historii, či Blízký Východ, své v ní najdou i ti, co jim není jedno, jak se v naší zemi hospodaří s vodou. Je doplněna mnoha dobovými a současnými fotografiemi, mapkami a fotografiemi aktérů událostí, které v čase a prostoru popisuje

Místo konání: Šachova synagoga

Vstup: volný

 

13:30 - Synagogy České republiky - přednáška - Ing. arch. Jaroslav Klenovský (ŽO Brno) 

Prezentace, na níž architekt Jaroslav Klenovský bude komentovat zhruba sto barevných fotografií zachycujících v chronologickém sledu naše dochované synagogy

Místo konání: Šachova synagoga

Vstup: volný

  

15:15 - Symbol a písmeno I. - minikurz hebrejštiny pro začátečníky i pokročilé

Achab Haidler - hebraista, překladatel, herec
Místo konání: Šachova synagoga

Vstup: 25 Kč

 

Ve dvou lekcích (středa, čtvrtek) se zájemci seznámí se symbolikou a detaily hebrejských znaků včetně základů hebrejštiny, v pátek si vyzkouší své nově nabyté schopnosti přímo na holešovském hřbitově a budou si je moci ověřit také při prohlídce synagogálních nápisů v horních patrech synagogy.

 

fzk_kurz_hebrejstiny.jpg

 

Jaroslav Achab Haidler (* 13. října 1958, Brno) je český herec, překladatel, hebraista a bývalý ředitel Činoherního studia v Ústí nad Labem, zastupitel města.

Při hraní divadla se začal učit hebrejsky, studoval historii a judaismus. Ovlivnil ho chasidismus. Fascinovala ho symbolika, tajemství, znamení a překládal nápisy na židovských náhrobcích. Později se stal praktikujícím židem. Začal se věnovat dokumentaci židovských hřbitovů v Čechách a na Moravě.

 

www.lamedwaw.org

 

17:00 - Stará láska - koncertní pořad

Hudební prolnutí dvou přítelkyň, dvou zemí a jejich melodií jako oslava života, touhy po svobodě a přátelství.

Věnováno nejen 70. výročí vzniku státu Izrael a 100. výročí vzniku Československa. 
Účinkují: Vladimíra Dvořáková (Holešov); Štěpánka Soukupová (Praha)

Místo konání: Šachova synagoga

Vstup: 30 Kč

 

19:00 - Svět na ruby (Takzvaný ráj) - divadelní představení

Divadelní představení z poezie Věry Weislitzové, manželky spisovatele Arnošta Lustiga, které bude zároveň odrazem jejího osobního příběhu, poznamenaného holocaustem. /verše + jidiš písně z repertoáru Kateryny Kolcové - Tlusté, doplněné o ukázky ze života v ghettu Terezín.

Kromě zpěvačky a klávesistky Kateryny Kolcové - Tlusté budou v pořadu účinkovat Barbara Lukešová a Josef Hervert v režii Olgy Struskové, dramaturgii Evy Lustigové a v produkci Blanky Vogelové.

Divadelní představení bylo vytvořeno k 70. výročí státu Izrael, za jehož nezávislost Věra Weislitzová, manželka Arnošta Lustiga jako příslušnice izraelské armády osobně bojovala.

Místo konání: zámek Holešov - New Drive Club

Vstup: 40 Kč

 

 

20:15 - Arnošt Lustig ve vzpomínkách

Povídání nejen o Arnoštovi Lustigovi s jeho synem Pepi Lustigem

Místo konání: zámek Holešov - New Drive Club

Vstup: volný

 

Arnošt Lustig (21. prosince 1926 Praha – 26. února 2011 Praha) byl český židovský spisovatel a publicista světového významu, autor celé řady děl s tématem holokaustu.

 

21:15 - filmotéka -  „Daleká cesta“ (Československo, krimi/drama/romantický)

Místo konání: Šachova synagoga

Vstup: volný

 

Daleká cesta, prvotina Alfréda Radoka (1914 - 1976), se nutkavou expresí svých obrazů z terezínského ghetta a iritujícím skloubením hraného a dokumentárního filmu stala pro komunistický režim natolik neúnosnou, že byla nejprve nakrátko odsunuta do venkovských kin a posléze zcela vyřazena z distribuce. Měl na tom mj. svůj podíl i Radokův kolega Otakar Vávra (*1911), jemuž se Radokův styl zdál prý příliš křečovitý. Jak se Vávra přiznal ve svých vzpomínkách Podivný život režiséra (1996), když se ho přední stranický ideolog, ministr informací Václav Kopecký (1897 - 1961), na film dotázal, svůj názor nesmlčel a "Kopecký zakázal další promítání Daleké cesty v kinech“.

 

ČTVRTEK 26. 7.

11:00 - Co možná nevíte ... Šachova synagoga - přednáška - Vratislav Brázdil

Místo konání: Šachova synagoga

Vstup: volný

 

14:00 - Symbol a písmeno II. - minikurz hebrejštiny

Achab Haidler - hebraista, překladatel, herec
Druhá lekce pro zájemce o symboliku a detaily hebrejských znaků včetně základů hebrejštiny
Místo konání: Šachova synagoga

Vstup: 25 Kč

 

16:15 - Lider fun dor cu dor - Písně z generace na generaci - Kateryna Kolcová - Tlustá - komorní koncert

Kateryna Kolcová - Tlustá se narodila v Kyjevě, do České republiky přijela v roce  1995. Studovala zpěv na konzervatoři Jana Deyla pro zrakově postižené. Posléze se vdala a zůstala v České republice. Zpěvačka, hudební publicistka (zpívá polsky, ukrajinsky, česky, slovensky, rusínsky, srbsky, makedonsky, hebrejsky, jidiš, anglicky, německy). Koncertovala v Německu, v Rakousku, ve Spojených státech, ve Velké Británii a na Slovensku.
Místo konání: Šachova synagoga

Vstup: 50 Kč

 

17:30 - Vražda Josefy Trnečkové v Holešově (1774) - k dějinám krvavého obvinění - přednáška

Přednáška se zaměří na kriminální kauzu, ke které došlo v Holešově na Velikonoce roku 1774. Vražda křesťanské ženy Josefy Trnečkové Židem Abrahamem Aronem byla záměrně interpretována jako rituální, přestože její motivy byly zcela odlišné. Pokusíme se proto osvětlit okolnosti této události, vliv frankistické hereze na její interpretaci a obecně fenomén protižidovského obvinění z rituálních vražd a užívání křesťanské krve, který byl od středověku stabilní součástí antisemitského folkloru. Jedním z pramenů, který nám poslouží ke kritickému zhodnocené tohoto případu, bude hebrejská zpráva Sefer niflaot očitého svědka Pinchase Jehudy Lejba z Lipníku, kterému se na olomoucké katedře judaistiky věnovala Mgr. Andrea Hrušková. Téma představí pedagog Centra judaistických studií UPOL Olomouc dr. Daniel Soukup.
Místo konání: Šachova synagoga

Vstup: volný

 

20:30 - Židovská hudba a klezmer pro violoncello - koncert při svíčkách

Koncertní vystoupení renomovaných violoncellových virtuózů z Prahy nabídne posluchačům originální dramaturgii skladeb židovských autorů pro dvě violoncella, klezmer, či proslulé komorní skladby světového repertoáru (Bruch, Bloch, Popper, Hošek).

Účinkují: Dominika Weiss Hošková - violoncello; Jiří Hošek - violoncello, varhany

Místo konání: Šachova synagoga

Vstup: 50 Kč

 

PÁTEK 27. 7.

10:00 - Taje a symboly židovského hřbitova - Achab Haidler

Hřbitov je chráněn jako kulturní památka České republiky. 
Na ploše 8190 m2 se dochovalo přes 1500 náhrobních kamenů (macev) s nejstarším čitelným z roku 1647, mezi nimiž je řada cenných náhrobků barokního a klasicistního typu. Mnoho nejstarších náhrobků bylo zničeno při povodni v roce 1686. Většina starších náhrobků má jednoduchý tvar, ale výtvarně nejzajímavější náhrobky s pseudobarokní profilací pocházejí z 1. čtvrtiny 19. století. Mají bohatě členěné obrysy, použit je reliéfní dekor a voluty, mušle a stylizované rostlinné prvky. Holešovský hřbitov je ojedinělý tím, že se zde používají jinak na Moravě vzácné náhrobky složené ze dvou přených desek (do štítu) a popř. i s přední deskou (tumby). 
V západní části židovského hřbitova se nachází takzvaný rabínský pahorek či rabínský okrsek s hroby zdejších rabínů. Mezi nimi je nejznámější tumba rabbiho Šabtaje ben Me’ir ha-Kohena (1621–1663) zvaného Šach, postavená v roce 1817 a několikrát obnovovaná, kterou každoročně navštěvují stovky ortodoxních Židů z celého světa. Šachův náhrobek má podobu barokní tumby složené ze čtyř postranních desek s texty svatořečení a přední a zadní desky s epitafem žehnajícíma kohenskýma rukama.

V obřadní síni z roku 1903 je pamětní deska se jmény 250 obětí holokaustu ze zdejší oblasti. 
Holešovská židovská komunita přestala existovat v roce 1943.

Místo konání: Židovský hřbitov

Vstup: 25 Kč

 

14:00 - Symbol a písmeno III. - „Taje židovského hřbitova“ - minikurz hebrejštiny

Achab Haidler - hebraista, překladatel, herec 
Pojďte s námi prozkoumat hebrejské nápisy na židovském hřbitově a vyzkoušíte si sami nápisy přečíst. 
Místo konání: Židovský hřbitov

Vstup: 25 Kč

 

holesov_tyden_zidovske_kultury_292_1_.jpg

 

www.lamedwaw.org

 

15:30 - Corda Magico - Židovské písně - komorní koncert  

Židovské písně v podání holešovského komorního souboru. Corda magico hraje převážně skladby své zakladatelky Nelly Billové. Základ souboru tvoří učitelky Základní umělecké školy F.X.Richtera v Holešově - kytaristky Nelly Billová, Danuše Pospíšilová, flétnistka Sylvia Šimečková. 
V současné době s námi spolupracuje Alena Vaculíková (irská flétna, příčná flétna) Klára Bartošková a Iva Svobodová (zpěv), Jena Hovorková (violoncello) a Pavel Březina (klávesy).

Místo konání: Šachova synagoga

Vstup: 30 Kč

 

16:45 - Tomáš Garrigue Masaryk, židovství a vznik republiky - přednáška - dr. Marie Crhová

Dr. Marie Crhová, Centrum judaistických studií Kurta a Ursuly Schubertových Filozofické fakulty Univerzity Palackého, Olomouc
Místo konání: Šachova synagoga

Vstup: volný

 

19:00 - Jazz (ne)jen v synagoze

Vzpomínka je věnována lidem - dětem, dospělým, i nenarozeným, kteří nedobrovolně nastoupili Cestu bez návratu, a to v celé Evropě během Šoa, Židům, jen proto, že „byli jiní“, „překáželi“ a „mohli za vše“

Účinkují: Milan Kašuba - kytara; Petr Kořínek - basa, zpěv; Dáša Ubrová - zpěv
Místo konání: Šachova synagoga

Vstup: 40 Kč

 

20:30 - Šábes začíná ...

Místo konání: Šachova synagoga

Vstup: volný

 

SOBOTA 28. 7.

8:30 - Komentovaná prohlídka Šachovy synagogy - Vratislav Brázdil

Místo konání: Šachova synagoga

Vstup: volný

 

10:00 - Big Band Holešov Josefa Hájka & Peter Lipa - swingové matiné

Hostem holešovské kapely bude zpěvák evropského věhlasu, potomek košických židů, Petr Lipa.
Je to už tradice, že s Big Bandem Holešov vystupuje tento vynikající swingový a jazzový zpěvák. Peter Lipa je autorem řady písniček v repertoáru tohoto seskupení a rád si zazpívá skladby D. Ellingtona, C. Portera, Mc. Hugha, E. Garnera, R. Rodgerse a dalších.
Pro Holešovský Big Band je to velká čest, když umělce takového formátu může doprovázet.

Na koncertě uslyšíte také kmenovou zpěvačku Big Bandu Holešov - Petru Kuciánovou a v orchestru zahraje i brněnský kytarista Milan Kašuba


Místo konání: zámek Holešov - nádvoří

Vstup: 50 Kč

 

 

11:30 - Rudolf Jelínek ... co možná nevíte a je dobré vědět II., aneb Rudolf Jelínek a uplynulých 100 let

Království slivovice a košer produktů R. Jelínek – zajímavosti a fakta, ve kterých se představí firma Rudolf Jelínek v podání prokuristy firmy Ing. Vladimíra Darebníka. Prezentace firmy je spojená s degustací košer destilátů firmy Rudolf Jelínek.
Místo konání: ?

Vstup: volný

  

10:00 - Po stopách židů - Ing. Karel Bartošek

Návštěva a prohlídka tvrze Kurovice. Unikátní goticko-renesančně - barokní malý hrad s řadou zachovaných historických stavebních, sochařských a malířských prvků, patřící mezi deset nejhodnotnějších panských sídel v ČR poskytl ve druhé polovině útočiště Židům, prchajícím před řáděním kozáků na Ukrajině. Z této doby jsou na vnitřních stěnách hradu zachované zcela unikátní hebrejské nápisy, připomínající osud těchto běženců, které postihl stejný osud jako nejvýznamnějšího holešovského Žida, rabína Sabbataj ben Meir ha-Kohena, zvaného Šach.  
Místo konání: hrad Kurovice - odjezd busu od zámku ve 14 hod.

Vstup: 30 Kč

 

14:00 - Čas na dobrou kávu, aneb “Z plantáže až po šálek kávy” - přednáška - bratři Hanincovi

Přednáška o cestě kávy. Součástí přednášky bude i soutěž o čerstvě napražený balíček kosher kávy. Během celého dne můžete ochutnat více druhů káv „Tour de Coffee“.

Více mlýnků na kávu - jeden mlýnek bude vyhrazen na „Kosher kávu“

Možnost zakoupení čerstvě napražených balíčků káv dle výběru.

Místo konání: zámek Holešov - nádvoří

Vstup: volný

 

14:30 - Moravské jazzové duo - Jazz na nádvoří zámku

Milan Kašuba - kytara; Petr Kořínek - basa a zpěv & Dáša Ubrová - zpěv
Místo konání: zámek Holešov - nádvoří

Vstup: 40 Kč

 

16:00 - Uctivá poklona

Premiéra humoristické scénické koláže sestavené z židovských anekdot inspirované televizním seriálem režisérky Jitky Němcové „Vodpusťme si, co sme si a buďme přáteli tak jako sme byli dycky“.

Hrají stálí i hostující členové Malého divadla Městské knihovny Holešov
Úprava a režie: Vladimíra Dvořáková


Místo konání: Kino Svět - Drive Club

Vstup: 30 Kč

 

17:30 - Kantor Michal Foršt a kapela Tateloshn - koncert

 

Kantor Michal Foršt - tenor (1963)

Absolvoval katedru operního zpěvu a režie na Hudební fakultě Akademie múzických umění v Praze (HAMU). 
Již během studií na Akademii se stal členem Národního divadla v Praze a posléze Pražských madrigalistů, světově proslulého souboru, jenž se specializoval převážně na tzv. starou hudbu. Řadu let je členem Pražského filharmonického sboru, dnes v České republice jediného plně profesionálního velkého pěveckého tělesa, patřícího ke světové špičce. Doménou tělesa jsou především velká vokálně-instrumentální díla. Pod taktovkou Zubina Mehty, Claudia Abbada, Mstislava Rostropoviče, Jiřího Bělohlávka, Simona Rattlea a mnoha dalších vystupoval na nejvýznamnějších koncertních a operních pódiích a ve spolupráci s orchestry jako Českou filharmonií, Izraelskou filharmonií, s Vídeňskou a Berlínskou filharmonií absolvoval řadu koncertních turné po celé Evropě, Japonsku, Austrálii a mnohokrát v Izraeli a jako sólista se objevuje i na nahrávkách nejen tohoto tělesa.

Své pěvecké předpoklady využívá také při své práci židovského duchovního, tzv. kantora neboli chazana. Po absolvování 2. liturgického židovského semináře v Zürichu vedl v letech 2005-2016 bohoslužby v Židovské obci Liberec, v letech 1998-2010 vedl bohoslužby v pražské liberální židovské komunitě Bejt Simcha, řadu let souběžně působil jako kantor též v Plzni (2000-2008, Ostravě (2002-2013) a polských Katowicích. Jako kantor je zván i do dalších židovských obcí, především do Brna a slovenské Žiliny. V Praze pravidelně hostuje na Vysoké svátky a na dalších bohoslužbách v komunitě Bejt Praha ve Španělské synagoze. Zván je také k vedení různých židovských rituálů (svatby, obřízky, pohřby, tryzny), rovněž do zahraničí (Německo, Itálie). 
Díky své profesi židovského duchovního je zván často jako poradce k různým filmům a divadelním představením, v některých si i zahrál, daboval či zpíval (filmy Shem, Rudý baron, Pátá čtvrť, Vorlův snímek Jak ulovit miliardáře, dokument Jsem Žid a zdráv). Na Filozofické fakultě Západočeské univerzity v Plzni, kde přenášel, nechal akreditovat předmět Úvod do synagogální liturgie.

V roce 2014 vystoupil jako hlavní sólista v rámci mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro na unikátním koncertě speciálně věnovaném synagogální kantorské a sborové hudbě, prvním svého druhu v dramaturgii tohoto slavného festivalu.

Michal Foršt vystupoval se svou kapelou Tateloshn opakovaně na festivalech židovské kultury v Třebíči, Holešově, v Praze, v Katowicích, Templfestu Ostrava, na několika ročnících pražského Malého Židovského festivalu (MAŽIF), na Mezinárodním festivalu česko-německo-židovské kultury 9 bran. 
Nejnověji na počátku roku 2018 zpíval v Praze jeden ze sólových partů s Pražským filharmonickým sborem a Pražskými symfoniky (FOK) v Chichesterských žalmech Leonarda Bernsteina pod taktovkou slavného dirigenta a synagogálního zpěváka (kantora) Elli Jaffeho. Tuto skladbu již dříve natočil právě s Pražským filharmonickým sborem pod vedením jeho hlavního sbormistra Lukáše Vasilka.

Za dlouhodobou uměleckou a kulturní činnost obdržel kantor Michal Foršt od Masarykovy akademie umění v r. 2003 prestižní Cenu Rudolfa II. a od Evropské unie umění Evropskou cenu Gustava Mahlera.

 

Kantor Michal Foršt je uměleckým vedoucím kapely Tateloshn (čili Tátův jazyk, Tátova řeč), hrající vlastní styl - JEWorld Music. Jedním ze vzorů kapely je tvorba „židovského Maurice Chevaliera“, jak byl přezdíván slavný americký zpěvák a kabaretiér Aaron Lebedeff. Repertoár tvoří také vlastní úpravy především izraelské a americké židovské populární, folkové a jazzové hudby jakožto i reminiscence na hudbu zaniklých východních štetlů - klezmeru. Vše je prolnuto názvuky synagogální hudby jako prvotního hudebního zdroje. Členy kapely Tateloshn jsou vynikající klasičtí i jazzoví sóloví hráči.


Místo konání: zámek Holešov - nádvoří

Vstup: 50 Kč

 

20:30 - RabiGabi a.G - Klezmerový večer 

Součástí vystoupení budou i tanečníci z taneční složky skupiny Hradišťan. 

Hudební kapela RabiGabi a.G  vznikla v roce 2010. Většina členů prošla ve své aktivní činnosti známými folklorními muzikami z oblasti uherskohradišťska. Hledání něčeho nového je přivedlo na myšlenku začít hrát klezmer. Klezmeři byli lidové muzikanti, kteří ve svých produkcích využívali možnosti okamžitých muzikantských nápadů. V tomto bodu průniku je si klezmer a moravský folklor podobný.  Nápady pro své programy čerpají ze světových klezmerových webů a určitě do této atmosféry vtáhnou i vás.
Místo konání: zámek Holešov - nádvoří

Vstup: 50 Kč

 

NEDĚLE 29. 7.

Cesta za poznám V. - Po stopách krnovských židů

Odjezd: 7,00 hod. od zámku v Holešově, návrat ve večerních hodinách.

 

V rámci programu uvidíte:

Židovský hřbitov v Osoblaze
Krnovská synagoga, hřbitov
Osoblažská úzkokolejka
Cvilín nad Krnovem – poutní místo + rozhledna

 

Cena: 370 Kč, členové Vlastivědného kroužku Holešov 290 Kč

Přihlášky a informace: Městské informační centrum Holešov - tel: 571 160 890
Omezený počet míst!

 

Leták Po stopách Krnovských židů

 

DOPROVODNÝ PROGRAM

WORKCAMP JEWISH HOLEŠOV 2018

Mezinárodní brigáda dobrovolníků. Celkem 10 dobrovolníků ve spolupráci s INEX – Sdružení dobrovolných aktivit Praha, jejichž hlavní činností bude úprava židovského hřbitova a také organizační výpomoc při organizaci festivalu židovské kultury.

Od: 18. 7.

 

ŽIDOVSKÁ GASTRONOMIE

Speciality židovské kuchyně, které uspokojí i náročného gurmána …
Přijďte ochutnat tradiční jídla - jako šoulet, cimes, kuglu, pečenou kachnu s jablky, kreplach, košer víno…..

Od - do: 24. - 28. 7.

Místo konání: Hostinec na házené

 

 

Program FŽK 2018 ke stažení

 

Mapa festivalu ke stažení

 

Změna programu vyhrazena

 

« Zpět