Obrazy Benjamina Waltera, muzeum otevře další výstavu významného holešovského rodáka

Muzejní galerie se sídlem na zámku otevře 26. července výstavu významného holešovského rodáka, výtvarníka, sinologa, historika, novináře, překladatele a v neposlední řadě aktivního účastníka druhého odboje Waltera Stambergera (1921 - 1997). Výstava se jmenuje Obrazy Benjamina Waltera, je prodejní, a návštěvníci si ji mohou prohlédnout do 30. září.


„Touto výstavou chceme připomenout loňské sté výročí narození Waltera Stambergera, který tvořil pod uměleckým jménem Benjamin Walter. Vystavíme přes padesát obrazů,“ řekl kurátor Jan Machala z Městské muzeum a galerie v Holešově s tím, že návštěvník se seznámí také s pohnutým životním osudem umělce, který pocházel z holešovské židovské komunity.

 

Výstava Obrazy Benjamin Walter je součástí letošního programu Festivalu židovské kultury Ha-makom a vernisáž se bude konat v den jeho zahájení.

 

Walter Stamberger se narodil v roce 1921 v Holešově a pocházel z německy mluvící židovské rodiny. Absolvoval holešovské gymnázium a v roce 1939 odjel s rodinou do Palestiny. Na výzvu československé vlády v Londýně poté narukoval. Zúčastnil se bojů na Západní frontě a byl vyznamenán vysokými britskými i francouzskými vojenskými řády.
Po válce se vrátil do vlasti a v letech 1952 - 1957 vystudoval čínštinu a dějiny Dálného východu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Přednášel dějiny kolonialismu a politologii, pracoval v České tiskové kanceláři, v Československé televizi se jako dramaturg a scénárista podílel na scénářích k řadě televizních filmů a pořadů. Poté, co podepsal výzvu „2000 slov", následoval zákaz pracovat.
Přestože kreslil od mládí, profesionálně začal Walter Stamberger malovat až po odchodu do důchodu a těšil se z výstav doma i v zahraničí. Jeho naivní obrazy obdivovali například v Japonsku, Francii a Kanadě.

 

Dana Podhajská

 

fzk_2022_benjamin_walter_web.png

 

 

« Zpět do výpisu aktualit