Bojí se klíšťat a těší se na koupaliště a židovské památky ... V Holešově začal dobrovolnický workcamp

V Holešově začal dobrovolnický workcamp, dva Turci, jedna Polka a jeden Francouz, všichni jednadvacetiletí, přijeli na deset dní, aby tradičně pomohli očistit židovský hřbitov. Koordinuje je Češka, šestatřicetiletá zubařka z Prahy a nad průběhem prací dohlíží Vratislav Brázdil, průvodce a správce židovských památek z holešovského kulturního střediska.

 

„Hned ráno jsme začali nezbytným papírováním a pustíme se to toho. Chvíli budeme pracovat, pak si půjdeme nakoupit, uvaříme oběd a odpoledne budeme pokračovat v práci,“ vysvětlila na úvod dne koordinátorka Hana Vansová.
Práci musí všichni přizpůsobit vysokým teplotám a domluvit se, jak na to. Pravděpodobné bude začít brzy ráno, pak mít delší polední pauzu ve stínu a pokračovat později odpoledne. I během pauzy ale bude co dělat, koordinátorka pro svou mezinárodní sestavu kolegů připravuje různé poznávací aktivity. Už teď si ale tuto dobrovolnickou sestavu pochvaluje, stejně tak jako ubytování. Zahraniční účastníci, mezi nimiž jsou tři medici, bydlí v obřadní síni židovského hřbitova a vaří si v přilehlém domečku, který brněnská židovská obec před nedávnem opravila pro potřeby židovských poutníků.

 

Pětičlennou sestavu dobrovolníků letos nečekají tak těžké práce, jako tomu bylo v minulých letech. Cílem je hlavně údržba hřbitova. „Vyhrabat seno, křoviny mezi náhrobky, částečně očistit zeď od popínavých rostin, posbírat větve, abychom poté travnatou plochu bez problémů sekali,“ dodal Vratislav Brázdil novinářům z ČTK, České televize a Blesku, kteří už dnes přijeli do Holešova natočit své reportáže. Vyzpovídali i mladou Polku Magdalénu z Krakowa, která na Moravu přijela především za židovskou historii.
„Zajímám se o polskou židovskou historii, která rozhodně neskončila druhou světovou válkou. Jsem dobrovolníkem v Krakowě, kde každý pátek pomáhám připravovat jídlo na šabat. Kvůli českým židovským památkám jsem již navštívila Prahu, Mikulov a Třebič a ze stejných důvodů jsem i tady,“ vysvětlila sympatická mladá žena.
Reportáž z úvodního dne holešovského dobrovolnického kempu odvysílá Česká televize pravděpodobně dnes v 18 hodin v Událostech v regionu Brno.

 

Dobrovolníky čeká také kulturně-společenský program. Neplánovaně již včera po příjezdu přijali nabídku muzejníka Jana Machaly a vyrazili na večerní komentovanou prohlídku Holešova. Určitě ale vyjedou i mimo město a také na koupaliště, o které již projevili zájem. Na co se naopak netěší, to jsou klíšťata.

 

Dana Podhajská

 

 

« Zpět do výpisu aktualit