Židovská kuchyně s Vlaďkou Blažkovou

K holešovskému festivalu židovské kultury patří neodmyslitelně týden židovské kuchyně. Už devět let je za ní schovaná Vlaďka Blažková. V prvních letech na Starém pivovaře, v těch dalších již v Zámecké restauraci. Aby mohla vařit pochoutky, které ladí mlsným jazýčkům festivalových návštěvníků i programu, musí si vzít týden dovolené. V žádném případě si nestěžuje, pro ni je to opravdu dovolená.

 

„Skutečně. Jeden ročník skončí a já už se těším na další. Vím, že to bude týden nervů a stresu, ale stejně se těším,“ říká a pořád se usmívá.

 

Od úterý do pátku tohoto týdne bude připravovat pokrmy podle předem naplánovaného jídelníčku, nad kterým přemýšlí celý rok. Co k čemu dát, co s čím sladit, kombinovat nebo nekombinovat… ale také, co chutná nejvíce! Například dnes, první festivalový den se podává šoulet s kroupami a fazolemi, k němu červené zelí a kachní stehno. Dále mrkvový cimes se skořicí a rozinkami a boršč. Správné kombinace, Vlaďka Blažková za ta léta dobře ví, co si může dovolit a co ne. Základem židovské kuchyně je totiž oddělit mléko od masa a naprosto se vyhnout masu vepřovému a všem jeho dalším formám, jako je třeba i sádlo. Dále už je to hra možností, chutí a kombinací…

 

„Židovská kuchyně je velmi různorodá, jedna od druhé se geograficky velmi výrazně odlišuje. Na Balkáně je základem lečo a paprika, v Německu jsou jídla chuťově hodně tvrdá, plná kyselých okurek a zelí,“ vysvětluje kuchařka.

 

Nejtypičtějším jídlem je nicméně plněná ryba rybou, pečené hovězí maso nakrájené na tenké plátky a vložené do chleba, takzvané pastrami a slané kobliky bagely.

 

Holešovská kuchařka, která jinak celý rok vaří zaměstnancům Sfinxu, má téma v malíčku a co víc, jí to prostě baví. Vzpomíná na první setkání s židovskou kuchyní. Když za ní organizátoři festivalu přišli s nabídkou ukázky židovských jídel, vzala to jako výzvu. „Jirka Richter mi tenkrát půjčil fantastickou kuchařku, obrovskou knížku, kterou už jsem bohužel od té doby nikdy neviděla. Díky ní jsem si všechno nastudovala, zorientovala se a poznala židovskou kuchyni celého světa,“ vzpomíná a úsměv a pohoda je stále její součástí.

 

Týden s ukázkou židovských jídel a specialit v Zámecké restauraci v Holešově se koná od úterý 26. července do pátku 29. července. Meny jsou podávána od 11 do 14 hodin. Mimo tento čas můžete v odpoledních hodinách ochutnat z dalších specialit. Kuchyně zavírá vždy ve 20 hodin.

 

Dana Podhajská

 

fzk_2022_zidovska_kuchyne.jpg

 

« Zpět do výpisu aktualit