Pozvánka na páteční FŽK 2023 - NEŠAMÁ, přednáška A. Weisse, Ph.D., koncert při svíčkách

28.7.2023 - pátek v 15.00 hod. - Šachova synagoga, Holešov

Koncert "NEŠAMÁ"

 

Skupina Nešama (duše) hraje převážně židovskou lidovou hudbu s texty v jazycích jidiš a ladino.
Troufá si i na současné písně Izraele, kterým zpěvačka a vedoucí kapely Zuzana Wirthová občas napíše autorské texty. (Zuzana je známá také z předchozích formací Chesed a Menorah). V kapele dále zpívá a na akordeon hraje hudebně všestranná Jana Žalská. Skupinu dotváří zpěvem a hrou Karolína Vančurová, majitelka uhrančivých houslí.

 

 

28.7.2023 - pátek v 16.00 hod. - Šachova synagoga, Holešov

Přednáška „Náboženský sionismus a současný Izrael“


Přednáška Aleše Weisse, Ph.D. stručně představí klíčové postavy a východiska náboženského sionismu, který se již více než sto let podílí na proměnách moderního judaismu. Zaměříme se zejména na jeho vývoj v posledních desetiletích, která jsou klíčová pro porozumění jeho roli v současné politické situaci v Izraeli.


Aleš Weiss, Ph.D. je absolventem religionistiky na FF UK. Dlouhodobě pobýval v Izraeli, kde studoval na Pardes Institute of Jewish Studies a jako hostující výzkumník na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě. Pedagogicky působí na Lauderových školách v Praze a jako externista na Pražském centru židovských studií při FF UK.

 

 

28.7.2023 - pátek v 19.00 hod. - Šachova synagoga, Holešov

„Koncert při svíčkách - židovská hudba pro dvě violoncella“

 

Účinkují: Dominika Weiss Hošková, Jiří Hošek - violoncello
a sourozenci Weissovi: Adina Weissová, Noa Weissová, Micha Weiss, Ámos Weiss

 

Tradiční koncert při svíčkách představí program klezmerových skladeb a židovské hudby v podání renomovaných violoncellistů, oblíbených hostů holešovského festivalu, tentokrát za přispění jejich hudební potomků - sourozenců Weissových. V programu zazní tradiční židovské a klezmerové melodie a speciální kompozice pro violoncellové duo.

 

 

« Zpět do výpisu aktualit