Neznámý skladatel a výtvarná instalace oživí plácek před synagogou
Uvědomujeme si, že židovské památky v Holešově svou vzácností snadno svádějí dramaturgii festivalu k tomu, aby se orientovala především na ně, ale letošní ročník chceme věnovat také ostatním místům v bývalé židovské čtvrti; místům, která byla dříve trochu přehlížena.
V praxi se tato snaha zapojit méně známá místa projevuje netradičními akcemi v programu – jde o divadelní procházku archa Noemova kolektivu juis, noční komentovanou prohlídku zaniklé Nové synagogy, ale také například zvukovou instalaci, která je věnována dílu Huga Kaudera, židovského hudebního skladatele a rodáka z nedalekého Tovačova. Ten vyrůstal na Moravě a po studiu ve Vídni byl nucen v roce 1938 emigrovat do Spojených států.
Ve spolupráci s Barbarou Bechtolsheim, německou překladatelkou a ředitelkou Hugo Kauder Society, vzniklo jedinečné umělecké dílo, které návštěvnictvu festivalu představuje nepříliš známou osobnost tohoto hudebního skladatele. Jde o první zvukovou instalaci, která otevírá dlouhodobý cyklus Utichlé smyčce, který v rámci festivalu Ha-Makom bude prezentovat méně známá hudební díla, která jsou spojena s židovskou hudbou. „Kauder pocházel z židovské rodiny, což výrazně ovlivnilo jeho život. Právě v jeho zkušenosti ze života v emigraci vidíme spojení s tématy, která na festivalu chceme akcentovat – jde o odcizení a samotu, ale také o potřebu snít o vlastním životě a neustále hledat naději,“ vysvětluje dramaturgický tandem, který stojí za touto instalací.
Letošní ročník festivalu, který nese podtitul „nebát se žít“, přinese do veřejného prostoru v holešovské židovské čtvrti také výtvarnou intervenci – jde o výstavu Anny Tomšů a Aleny Vaculíkové. Výstava Krajina neklidu tematizuje především napětí mezi sny o lepším světě a traumaty, kvůli kterým se tyto sny hroutí. Výstava se společně s hudbou Huga Kaudera doplňuje a společně tyto dva zásahy do veřejného prostoru vytvářejí snovou krajinu, ve které jsme všichni otevřeni společnému učení se o našich vzájemných vztazích.
Uchopit to, co pro město Holešov znamená židovská kultura, je složité. My se především snažíme vytvořit prostor, ve kterém lze otevřeně a bezpečně mluvit o tom, co máme společné, ale také o tom, čím jsme jedineční.
Obě instalace budou návštěvníkům přístupné od 23. do 27. července v čase 10.00–20.00 hodin.
23. července 2024, Hugo Kuhl, Holešov