Program 2015
Od 28. 7. do 2. 8. 2015 je připraven bohatý program a doprovodné festivalové akce.
Přehled festivalu:
Úterý 28. 7. | Středa 29. 7. | Čtvrtek 30. 7. | Pátek 31. 7. | Sobota 1. 8. | Neděle 2. 8. | Doprovodný program
Program ke stažení zde.
Úterý 28. 7.
15:30 - Pietní akt k 70. výročí konce II. světové války
Uctění památky 253 obětí holocaustu z Holešova.
Koná se v obřadní síni u židovského hřbitova.
17:00 - Slavnostní zahájení spojené s vernisáží fotografií Jindřicha Buxbauma
„Chasidé z Mikulova a Londýna“ za klavírního doprovodu mladého klavíristy MUDr. Michaela Svobody.
Koná se ve velkém sálu na Zámku v Holešově.
19:00 - Písně sefardských židů v podání hudební skupiny Kon Sira
Projekt sester García a Predraga Duronjiće je zaměřen na osobitou interpretaci tradičních písní sefardské diaspory a Balkánu.
Koncert konající se na Zámeckém nádvoří.
Písně sefardských Židů představují unikátní písňový repertoár, ve kterém se propojuje hispánský a židovský jazykový a literárně-hudební odkaz s melodikou a obrazností Balkánu.
Více informací na www.konsira.com.
![]() |
Středa 29. 7.
15:00 - Komentovaná prohlídka židovského hřbitova, válečné hroby
Komentuje Ing. Karel Bartošek.
Koná se v objektu Židovského hřbitova.
Holešovský židovský hřbitov je jedním z největších, nejstarších a nejhodnotnějších židovských hřbitovů na Moravě. Díky hrobům významných židovských cadiků, zejméně Sabbatai ben Meir ha Kohena, zvaného ŠaCH je cílem většiny ortodoxních Židů při návštěvě České republiky. S ohledem na 70.výročí konce 2. světové války bude prohlídka zaměřena především na památku holešovských Židů, kteří zahynuli za války v koncentračních táborech. Náhrobky, které je připomínají (i když neobsahují jejich ostatky) jsou prohlášeny za válečné hroby.
Karel Bartošek je holešovský vlastivědný pracovník, zabývající se historií města a jeho okolí. Pracuje jako památkář pro Holešov a mikroregion Holešovsko.
16:30 - „ACHŠAV“ - Přítomnost, Teď a nyní v této chvíli
Přednáška Achaba Haidlera.
Koná se v objektu Šachovy synagogy.
Jaroslav Achab Haidler je česko-židovský (především divadelní) herec, překladatel, fotograf, hebraista, regionální politik a bývalý ředitel Činoherního studia v Ústí nad Labem. Z biblických jazyků si vybral ke studiu hebrejštinu. Studoval historii a judaismus. Ovlivnil ho chasidismus. Fascinuje ho symbolika, tajemství, znamení a překládá nápisy na židovských náhrobcích. Později se stal praktikujícím židem. Začal se věnovat dokumentaci židovských hřbitovů v Čechách a na Moravě.
17:30 - Válka v Evropě skončila v Československu
Přednáška Ing. Jaromíra Vykoukala včetně předvedení výstroje a výzbroje.
Koná se v objektu Šachovy synagogy.
Když naše republika v roce 1918 vznikla, měla ve svém počátku vložen i svůj konec. Stálo mnoho životů našich vojáků a ještě více životů našich statečných spoluobčanů, aby k 9. květnu 1945 naše republika mohla být obnovena. Bohužel jedna část naší populace, ta která byla židovského původu, byla téměř celá vyvražděna na základě názorů elity jednoho národa, která si myslela, že její národ je nadřazen celému světu. Tito naši spoluobčané ani nedostali šanci se bránit.
Přednáška provede účastníky vývojem naší země od roku 1918 do března 1939, Protektorátem, Slovenským štátem i odbojem ve všech jeho formách. Bude se věnovat i našim židovským spoluobčanův v boji a procesem osvobození naší země.
Součástí bude i vystoupení příslušníků KVH Dukla z Prostějova, kteří předvedou výstroj a výzbroj rudoarmějců na konci Velké vlastenecké války na našem území.
Touto částí naší moderní historie vás provede ing. Vykoukal Jaromír se svojí manželkou Ladou.
![]() |
19:00 Komentovaná prohlídka Šachovy synagogy
Komentuje Achab Haidler včetně videozpracování.
Koná se v objektu Šachovy synagogy.
Židovská synagoga v Holešově patří mezi nejvýznamnější památky nejen v Holešově a okolí, ale i v celé České republice. Jelikož je tato synagoga dnes již jedinou synagogou tzv. polského typu, která se zachovala v původní podobě, bývá označována dokonce jako světový unikát.
21:00 - Koncert vokální trio MAKABARA
Koná se v objektu Šachovy synagogy.
Cena: 40,- Kč
Pod názvem MAKABARA trio se skrývá úspěšné dívčí vokální trio, které tvoří Marie Vostatková, Kateřina Uličná, a Barbora Janová - absolventky konzervatoře Jana Deyla v Praze. Název tohoto tria vznikl jako složenina prvních slabik křestních jmen jeho zpěvaček. Soubor, který vznikl v r. 2004 ještě na půdě konzervatoře,se v současné době zabývá interpretací hebrejských a židovských písní ve spolupráci s doc. Tomášem Novotným, sbormistrem ostravského souboru ADASH a pedagogem Ostravské university. V repertoáru MAKABARA tria nalezneme ale i české a moravské lidové písně, spirituály, skladby soudobých českých autorů (Zdeněk Šesták, Zdeněk Lukáš, Jiří Doubek, Jiří Pavlica) a v neposlední řadě i písně populární.
Více informací na www.makabaratrio.com.
22:30 - Filmotéka - Valčík s Bašírem
Dokumentární / Animovaný / Válečný / Životopisný / Drama
Film v koprodukci Izrael, Německo, Francie, USA, Finsko, Belgie, Austrálie (2008)
Promítá se v Šachově synagoze.
Režisér a hlavní hrdina filmu Ari Folman byl v září 1982 vojákem izraelské armády. Účastnil se izraelské invaze do západního Bejrútu a byl u toho, když v palestinských uprchlických táborech Sabra a Šatíla došlo ke krutým masakrům. Jenomže má problém - nic z toho si nepamatuje. V animovaném válečném dramatu Valčík s Bašírem se vydává za svými dávnými známými, kteří mu mohou pomoci překonat trauma a amnézii. Vyzraje na svou vlastní paměť, která mu odmítá vydat svědectví oněch temných dnů?
Tento dojemný film není jen dalším dokumentem o válce, ale netradičně podaný snímek ve vydařené detailní animaci se skvělou hudební podporou skladatele Maxe Richtera. Ari Folman se po 20 letech rozhodne vyhledat své bývalé spolubojovníky a prostřednictvím kolektivních útržků vzpomínek jednotlivých osob tak oživit ty své. Na rozdíl od syrových záběrů, které máme možnost zhlédnout na konci filmu, kreativní animované zpracování vzpomínek, umožnilo Bashirovi ukázat divákům válečné hrůzy bez větší újmy na zdraví. Kombinace vizuálního podání od klasicky ručně kresleného zobrazení až po 3D animaci tak dostává nový rozměr a scéna vylodění vojáků za hudebního doprovodu skladby "The Haunted ocean" byla pro mě silným emocionálním zážitkem. Bashir je ale především protiválečným tahem o invazi a následném masakru palestinských civilistů, který se odehrál v září roku 1982. Jedná o surrealistický snímkem plný emocí, vyprávějící příběh skutečných událostí našeho světa, kde hlavní roli hraje smrt, smutek a snové představy.
Čtvrtek 30. 7.
11:30 - Setkání mezinárodních dobrovolníků WorkCampu v Holešově s představiteli města
15:30 - Ukázky z knihy rabína Richarda Federa
Achab Haidler čte z Židovské čítanky, Židovská tragédie.
Koná se v objektu Šachovy synagogy.
17:00 - „Židé v osvobozené ČSR“
Přednáška Mgr. Jan Machaly.
Koná se v objektu Šachovy synagogy.
Přednáška se zaměří na problematiku návratu, odškodnění obětí holocaustu i ocenění hrdinů a obecně na poválečné postavení židů v Holešově, ČSR a v Evropě.
Holešovský historik Mgr. Jan Machala pracuje v ÚSTR v Praze, kde zkoumá zejména uplatňování protižidovských opatření v protektorátní praxi.
19:00 - Naděje má jméno Brundibár
Dětská opera v podání divadla Hvizd Holešov.
Koná se v objektu Šachovy synagogy.
Cena: 40,- Kč
Dopisy, vzkazy, záznamy spojující se v jednu tichou řeku. Hans Krása, děti, umělci, hudba, zpěv.
Dětská opera Brundibár oblétla svět, jsou v ní ukryté nepatrné lidské příběhy a nedokončené sny. Jen malá vzpomínka, plácnutí kamínku o vodní hladinu je naše literárně-hudebně-dramatická koláž inspirovaná okolnostmi a událostmi doby, v níž Brundibár rozdával sílu se nadechnout.
Premiéra v rámci FŽK Holešov 2015.
20:30 - Filmotéka - Dluh
Drama / Thriller
Film v koprodukci USA, Velká Británie, Maďarsko (2010)
Promítá se v Šachově synagoze.
Rok 1965. Tři mladí agenti Mossadu, Rachel Singer (Jessica Chastain), David Peretz (Sam Worthington) a Stephan Gold (Marton Csokas) se vrátili domů jako hrdinové, poté co ve Východním Berlíně úspěšně vystopovali a zabili nacistického válečného zločince, bývalého doktora z Osvětimi. Současnost. Teď již vysloužilí agenti Mossadu, Rachel (Helen Mirren), David (Ciarán Hinds) a Stephan (Tom Wilkinson) mají status národních ikon, dcera Rachel dokonce o jejich misi napsala knihu. Oni však zoufale trpí pod tíhou tajemství, které se zavázali nikdy neprozradit. Před třiceti lety v Berlíně se totiž odehrálo jiné drama než to, které později prezentovali veřejnosti. Důkazem může být informace, že muž, kterého tenkrát dostali za úkol zabít, se prý před pár měsíci objevil živý a na pokročilý věk relativně zdravý v jedné nemocnici na Ukrajině. Dluh je třeba zaplatit i po tolika letech. Dřív než se o něm dozví věřitel a srazí trojici hrdinů z piedestalu.
Pátek 31. 7.
16:00 - Otisky kamenné historie
Přednáška Barbory Leskovjanové.
Přednáška bude zaměřená na jeden z nejvýznamnějších židovských hřbitovů v České republice – Mikulov.
17:30 - Židovský skauting v Československu
Přednáška Jitky Radkovičové.
Koná se v objektu Šachovy synagogy, židovský hřbitov.
Přednáška nás seznámí s prvorepublikovými skauty, o kterých toho moc nevíme za pomoci materiálů získaných v našich, ale hlavně izraelských archivech a dokládá, že „byli připraveni“ a neztráceli ze zřetele jasně definovaný cíl, který pro ně představoval odchod do „národní domoviny“ v Palestině.
Prvorepublikoví sionističtí skauti působili na stovkách míst v celém tehdejším státě, přesto o nich dnes téměř nic nevíme. Tento málo popsaný fenomén přitahuje pozornost (nejenom skautské) veřejnosti i dnes. Jak se dnešní skauti dívají na své židovské kolegy? Co obě hnutí spojovalo? Co je rozdělovalo? Jitka Radkovičová, členka Skautského institutu, za pomoci materiálů získaných v našich, ale hlavně izraelských archivech dokládá, že tito skauti „byli připraveni“ a neztráceli ze zřetele jasně definovaný cíl, který pro ně představoval odchod do „národní domoviny“ v Palestině.
Jitka Radkovičová je dlouholetá skautská vedoucí, členka Skautského institutu. Zabývá se historií československého skautingu, mezi její hlavní témata patří fungování hnutí v období působení nedemokratických režimů u nás.
20:30 - Když harfa kouzlí a flétna zpívá - koncert při svíčkách - TUT SADE
Účinkují: Eliana Vondráčková (*2003, flétna), Pavla Jahodová-Vondráčková (harfa)
Koná se v objektu Šachovy synagogy.
Vstupné 40,- Kč
V programu zazní skladby J. S. Bacha, J. F. Hāndela, J. Vogela, E. Hradeckého,W. A. Mozarta, S. Joplina a další židovské lidové písně.
Pavla Jahodová-Vondráčková je absolventkou konzervatoře v Praze a AMU v Praze. Svá studia doplnila na kurzech ve Velké Británii. Koncertovala nejen v Evropě, ale i v USA a na Thajvanu. Věnuje se sólové i komorní hře. Jako sólistka vystupovala s renomovanými orchestry i dirigenty. Založila komorní trio "Venus trio" a spoluzakládala soubor Šarbilach, který se věnuje židovské hudbě. Pavla Vondráčková působí též jako pedagog nejen u nás, ale i na poli mezinárodním.
Eliana Vondráčková (* 2003) je mladá velmi talentovaná flétnistka studentka Václava Slivanského. V letošním roce zaznamenala řadu úspěchů jak na koncertních podiích, tak na soutěžích (první místo a ocenění za mimořádný talent v okresním kole flétnové soutěže, první místo v krajském kole celostátní flétnové soutěže, první třetí a čtvrté místo koncertu mladých hudebníků "Hagibor 2015" a další. S komorním kvartetem získala druhou cenu v krajském kole komorní soutěže. Již dvakrát absolvovala mezinárodní kurzy komorní hudby Ameropa. Dále absolvovala i několikrát i letní herecké kurzy. Je členkou divadla Feigele. Hrála v dětském muzikálu Královna Koloběžka. Dále se podílela na realizaci premiéry symfonické skladby J. Vogela Jad Vašem. Pravidelně vystupuje s komorním souborem i s orchestrem Šarbilach a samozřejmě i se svou maminkou Pavlou Vondráčkovou Jahodovou. Na koncertě zazní díla klasických skladatelů i jazzové a populární melodie.
Eliana hovoří anglicky, česky, chorvatsky, hebrejsky.
![]() |
Sobota 1. 8.
9:30 - Big Band Holešov a Petera Lipy
Dopolední koncert.
Koná se na zámeckém nádvoří.
Vstupné 40,- Kč
Big Band Holešov, celým názvem Big Band Holešov Josefa Hájka je jazzový big band, jehož repertoár se opírá o jména slavných autorů jazzové hudby, se představí se svým hostem – známým jazzovým interpretem Peterem Lipou.
![]() |
14:30 - Komentovaná prohlídka Šachovy synagogy a židovského hřbitova
Komentuje Achab Haidler
Koná se v objektu Šachovy synagogy a židovské hřbitova.
Židovská synagoga v Holešově patří mezi nejvýznamnější památky nejen v Holešově a okolí, ale i v celé České republice. Jelikož je tato synagoga dnes již jedinou synagogou tzv. polského typu, která se zachovala v původní podobě, bývá označována dokonce jako světový unikát.
16:00 - „Klezmerové duo“
Účinkují: Ráchel Polohová (klarinet), Anežka Gebauerová (bajan).
Slovem provází Doc. ThDr. Tomáš Novotný.
Koná se v objektu Šachovy synagogy.
Vstupné 40,- Kč.
Obě mladé interpretky, které se věnují klezmerové hudbě, tedy lidové hudbě východoevropských Židů, jsou absolventkami ostravské Janáčkovy konzervatoře.
Ráchel nyní studuje judaistiku a religionistiku na Univerzitě Karlově, Anežka hudbu na Hudební akademii v Katovicích a zároveň učí na Janáčkově konzervatoři v Ostravě.
Doc. Novotný je odborníkem v oblasti židovské hudby, což mu umožňuje jeho hudební vzdělání (absolvent Pražské konzervatoře) a zároveň výborná znalost judaismu (habilitován jako religionista na Univerzitě Karlově). V současné působí na filosofické fakultě Ostravské univerzity, ale vzhledem ke své odbornosti v židovské hudbě je zván k přednáškám a působnosti na mnohá jiná místa, včetně Izraele.
17:30 - „Království slivovice“
Přednáška Mgr. Marcela Sladkowskiho spojená s degustací.
Koná se na zámeckém nádvoří.
Přednáška spojená s prezentací a degustací výrobků Rudolf Jelinek Vizovice.
Marcel Sladkowski je historik, archivář, zabývá se regionálními dějinami, dějinami Židů a církevními dějinami.
20:00 - Chasidské tance
Typické mužské a ženské tance v soudobé scénické úpravě v podání Taneční skupina RUT Prostějov.
Koná se na zámeckém nádvoří.
Vstupné (celovečerní program) 40,- Kč.
21:00 - „Šumař na střeše“ - muzikálové melodie z filmu
Open Air představení.
Koná se na zámeckém nádvoří.
Muzikálové melodie v podání: Cimbálové muziky Primáš, vokálně instrumentální skupiny Tupá šídla z Lipníku nad Bečvou, taneční skupina RUT z Prostějova a Folklorního Sdružení Haná Přerov.
Šumař na střeše je muzikálový příběh o štěstí, lásce, tradicích, schopnosti a bolesti spojené s "porušením" léta zažitých zvyklostí a v neposlední řadě o paralelně se odehrávajících tragických událostech (pogrom, předrevoluční období).
![]() |
![]() |
Neděle 2. 8.
8:00 - Cesta za poznáním „Památky židovské komunity MIKULOV“
Tentokrát navštívíme MIKULOV, město, jež bylo po tři sta let centrem moravského židovství.
Prohlídka historického náměstí, zámecké expozice s obřím sudem a historickými lisy, židovská čtvrti, synagogy a židovského hřbitova s průvodcem.
Cena: 240,- Kč (vstupné nejsou v ceně)
Přihláška zde
informace: Informační centrum Holešov, tel. 571 160 890
Doprovodný program
Výstavy
Výstava fotografií Jindřicha Buxbauma - Chasidé z Mikulova a Londýna
Od 25. 7. do 3. 8. 2015 -Zámek Holešov, velký sál
Od 4. 8. do 30. 8. 2015 - Židovský hřbitov, obřadní síň
Chasidské hnutí (z hebrejského chasid – zbožný) vzniklo na území někdejší Haliče a západní Ukrajiny v první polovině 18. století jako reakce na těžký úděl Židů, pronásledovaných chudobou a pogromy. Jeho zakladatelem byl rabín Israel ben Eliezer, známý spíše jako Baal šem Tov – Pán dobrého jména, zkráceně Bešt. Hnutí kladlo důraz na lidovou zbožnost a radost z každodenního konání. Řečeno slovy Elie Wiesela „chasidismus učinil člověka vnímavým k jeho vlastním problémům, dal mu poznat, že je schopen je řešit“. Měl však i blízko k mysticizmu a víře v zázračné schopnosti některých rabínů.
Chudí Židé viděli často jediné řešení své svízelné situace ve vystěhovalectví do západní Evropy, Palestiny a zejména do Nové světa – Ameriky. Potomci těch, kteří ve východní Evropě zůstali, pak byli ve 20. století během holokaustu téměř úplně vyhubeni. Setkat se v Evropě s Židy, kteří se hlásí k chasidskému hnutí, je vzácné a v naší republice prakticky nemožné.
Fotografická reportáž Jindřicha Buxbauma je proto jedinečným dokumentem, který zaznamenává nedávné shromáždění chasidů z různých zemí světa v jihomoravském Mikulově. Důvodem tohoto každoročního setkání je Jahrzeit - připomínka úmrtního dne - významného chasida rabiho Šmuela Šmelke Horovice (1726 - 1778), který je zde pochován.
Jindřich Buxbaum patří k první poválečné generaci, poznamenané rodinnou tragedií holokaustu. Je aktivním členem židovské obce v Olomouci a ke svým kořenům se hlásí. Proto je mu dovoleno zaznamenávat i situace, které jsou většině jiných dokumentaristů prakticky nedostupné. Na fotografiích, které jsou zde vystaveny, jsou zachyceni chasidé nejen na mikulovském hřbitově, ale i v uzavřené společnosti, kde se modlí, hodují, pijí a zpívají staré chasidské písně - ninguny.
Druhý cyklus této výstavy dokumentuje život ortodoxní židovské komunity v Londýně. Autorův fotoaparát zachytil její příslušníky nejen při studiu svatých textů nebo při modlitbě, ale i při každodenní činnosti v obchodě nebo na ulici. Cyklus ukazuje, že ani tradiční judaismus s přísným dodržováním předepsaných micvot nebrání integraci jeho příslušníků do moderní společnosti. Jsou sice oděni do tradičních kaftanů s hlavami pokrytými černými klobouky, ale u bankomatů, počítačů nebo s moderními mobilními telefony v rukou.
Výstava fotografií Jindřicha Buxbauma je citlivě a esteticky ztvárněné svědectví o světě, který nám v literární podobě přiblížil v knize Devět bran Jiří Langer nebo který popsal ve svých románech Isaac B. Singer. Dokládá, že mnohokrát zkoušený svět chasidů doposud existuje, jen je třeba jej hledat, objevit a pozorně se dívat. Jindřich Buxbaum to umí.
![]() |
Výstava Anna Franková - odkaz pro současnost
Od 16. 6. do 31. 7. 2015 - Židovský hřbitov, obřadní síň
Výstavě dominuje především příběh Anny Frankové a její rodiny. Život Frankových je ovšem zasazen do kontextu světových událostí třicátých a čtyřicátých let minulého století. Na panelech jsou vystaveny fotografie z rodinného alba Frankových, ale i fotografie a data dokumentující historický vývoj. Seznámíme se také s výpověďmi dalších očitých svědků předválečného a válečného období. Prostřednictvím jejich výpovědí se naše pozornost zaměří na otázky, které jsou klíčové i pro dnešní společnost - nacionalismus a lidská odvaha.
Cílem mezinárodní putovní výstavy Anna Franková - odkaz pro současnost je přimět návštěvníky k přemýšlení o významu pojmů jako jsou tolerance, lidská práva a demokracie v dnešním světě. Výstava vypravuje Annin životní příběh z pohledu rodiny Frankových a zasazuje ho do historie holocaustu tak, jak o ní mluví ostatní, kdo přežili. Výstava obsahuje několik prvků, které návštěvníky vyzývají k tomu, aby se zamysleli nad podobnostmi a rozdíly mezi těmito událostmi z minulosti na jedné straně a konflikty v našem dnešním světě na straně druhé.
Předchůdkyni této výstavy (tj. výstavu Svět Anny Frankové) navštívilo v letech 1985 - 1995 více než 5,8 miliónu návštěvníků v 580 městech ve 23 státech.
WordCamp
Mezinárodní brigáda dobrovolníků. Celkem 10 dobrovolníků ve spolupráci s INEX – Sdružení dobrovolných aktivit Praha.
(hlavní činností je úprava židovského hřbitova, organizační výpomoc při organizaci festivalu)
Židovská Gastronomie
Od 28. 7. do 2. 8. 2015 - Restaurce Na starém pivovaru
Ochutnávka židovských specialit, židovského pečiva a košer vín ve spolupráci s restaurací Na starém pivovaru Holešov.
Speciality židovské kuchyně, které uspokojí i náročného gurmána.
Ke stažení zde.