Kámen zmizelých za manžele Bergmannovi, Holešov čeká pietní akt

Tisková zpráva ze dne 24. července 2023

 

Kamila a Alfred Bergmannovi a jejich tři děti patří k naprostým výjimkám, které se po válce vrátily z koncentračních táborů. Přesně před sedmdesáti lety, v lednu 1943, bylo z Holešova nuceně transportováno dvě stě sedmdesát dva židovských obyvatel, po více než dvou letech utrpení se jich vrátilo jen dvacet.

Těm, kteří přežili, budou zítra 25. července před Šachovou synagogou symbolicky položeny „kameny zmizelých“. Na pietní akt přijede také vnučka manželů Bergmannových Eva Šašková se synem Petrem.

 

Otec Evy Šaškové, syn Kamily a Alfreda Bergmannových, přežil Osvětim vlastně zázrakem. Pamětníci vzpomínají na jeho vyprávění, že se na rozdíl od dalších čtyř sourozenců zachránil úkrytem v sudu. Rodiče s dvěma nejmladšími dětmi zůstali celou dobu v Terezíně, transportu na smrt se vyhnuli jen díky otci, který byl německý válečný veterán z první světové války.

 

Bergmannovi se po válce vrátili do svého bytu v prvním patře synagogy, který si pronajali od židovské obce. Místnost, kterou dnes známe jako světlý výstavní prostor, tehdy rozdělili na dvě menší. „Dodnes jsou viditelné stopy po příčce, která prostor dělila. Také je vidět, kde měli kamna, protože na podlaze jsou propálená místa od žhavých uhlíků. Zůstal nám po nich také zakrytý původní trámový strop, zřejmě kvůli případnému úniku tepla,“ popisuje Vratislav Brázdil z Šachovy synagogy.

 

Kamila Bergmannová bohužel zemřela již tři roky po válce na selhání srdce. Bolest ze ztráty čtyř děti, které zahynuly v Osvětimi, byla příliš velká. Invalidní Alfred Bergmann zemřel o osm let později, v roce 1955. Následovala rekonstrukce synagogy, která přešla do majetku města Holešova a v roce 1964 byla otevřena jako památka.

 

Dana Podhajská

 

 

« Zpět do výpisu aktualit