Holešov získal další mimořádnou knihu

Kniha je nejstarším výtiskem Šachova komentáře židovského práva Šulchan aruchu na světě a vyšla v roce 1663, tedy v roce, kdy holešovský rabín zemřel. Svazek je tak o 14 let starší než stejná kniha, kterou se město pochlubilo před dvěma lety


I tento mimořádný výtisk doputoval do Holešova z New Yorku. Správce a průvodce v Šachově synagoze Vratislav Brázdil k tomu dodává, že obchod vzešel z dlouholetých dobrých vztahů s newyorským obchodníkem. „Dostal jsem nabídku knihu koupit a neváhal jsem. Takové výtisky se na trhu téměř nevyskytují,“ řekl. Kniha je podle něj mimořádná také tím, že je v ní popsaný příběh, který předcházel vydání v amsterodamské tiskárně a který je zmíněný v jiných židovských knihách - rabín před svou smrtí požádal zetě, aby komentáře vydal. Když se tak nestalo, zjevil se mu ve snu a slib mu připomněl. Teprve poté komentář vyšel knižně.

 

Výtisk z roku 1663 je Šachovým komentem Šulchan aruchu, který na přelomu 15. a 16. století napsal Josef Karo pro sefardské židy a shrnuje židovské právo. Jedná se tedy o téměř stejný, ale starší výtisk, než jakým je kniha z roku 1677, kterou synagoga získala před dvěma lety. Oba svazky pracují se stejným tématem. Rozdíl je však v tom, že kniha z roku 1663 obsahuje Šachovu vsuvku k pátému dílu Šulchan aruchu, kniha z roku 1677 k dílu druhému. Navíc v tomto případě Šachův komentář doplňuje ještě komentář rabína Taze ze Lwova.

 

Vratislav Brázdil začal budovat Šachovu knihovnu již před lety a ve světových internetových aukcích postupně nakupoval jeden zajímavější výtisk za druhým. Sbírka čítá téměř tři desítky svazků, nejvzácnější a nejzajímavější z nich jsou v Šachově studovně vystaveny. Knihy primárně slouží židovským poutníkům ke studiu a k rozjímání. Pro zvídavého běžného turistu jsou zážitkem. Podobný památník v jiných českých synagogách není.

 

Rabín Šach vlastním jménem Šabtaj ha-Kohen patří mezi nejvýznamnější židovské učence na světě a je pohřbený v Holešově, kde působil a napsal některé ze svých knih. Jméno Šach dostal podle pojmenování svých komentářů Šulchan aruchu a podle něj dostala název i holešovská synagoga. 25. února si podle lunárního hebrejského kalendáře připomeneme 357. výročí rabínovy smrti. Při té příležitosti jeho hrobku na holešovském židovském hřbitově navštíví desítky až stovky zbožných Židů z celého světa. Židovská obec Brno pro tuto příležitost postaví u Šachovy tumby stan, kterém se věřící mohou modlit v teple.

 

 

« Zpět do výpisu aktualit