Program 2017

Od 25. 7. do 30. 7. 2017 je připraven bohatý program a doprovodné festivalové akce.

 

Přehled festivalu:

Úterý 25. 7. | Středa 26. 7. | Čtvrtek 27. 7. | Pátek 28. 7. | Sobota 29. 7. | Neděle 30. 7. | Doprovodný program   

 

XVII. ročník festivalu je věnován tématu Židé v umění a architektuře.

 

Možnost odebrání každodenních festivalových novin, programů, plánů města a dalších informací ve festivalovém stanu na náměstí Dr. E. Beneše od 24. 7. 2017. Prodej vstupenek (na jednotlivé akce, na celou dobu festivalu, sobotu --- v Městském informačním centru a případně před jednotlivými festivalovými akcemi na místě jejich konání.


Vstupenka, umožňující volný vstup na všechny akce festivalu po celou dobu jeho konání (úterý - sobota): 400,- Kč dospělí, 340,- Kč senioři, studenti a děti od 7 let

 

ÚTERÝ 25. 7.

15:30 - Otevření pietního místa, kde stávala tzv. „Nová synagoga“ (zničená za 2. světové války) 

Za účasti J.E. velvyslance Státu Izrael p. Daniela Merona.
Místo konání: parčík na náměstí Svobody v Holešově
Vstup: volný

 

fzk_2017_nova_synagoga_holesov.jpg

 

17:00 - Slavnostní zahájení XVII. ročníku festivalu

Spojené s vernisáží fotografií Jindřicha Buxbauma "Purim: Příběh královny Ester".

V programu zazní melodie Avnera Dormana, Bohuslava Martinů a George Gershwina v podání klavíristky Martiny Mergentalové a houslistky Hany Blahové.

Za účasti J.E. velvyslance Státu Izrael p. Daniela Merona a představitelů vlády a parlamentu ČR.
Místo konání: zámek Holešov - velký sál

Vstup: volný

 

fzk_2017_mergentalova_blahova_1024.jpg

 

19:00 - Open Air koncert, aneb Ha-Makom začíná! - Kaschauer Klezmer Band (Košice, Slovensko)

Klezmerovou hudba, umělecký vedoucí Vladimír Sidimak.

Místo konání: zámecké nádvoří,

Vstup: 50,- Kč

 

 

Přijďte si vychutnat jedinečnou klezmerovou hudbu inspirovanou folklórními hudebními tradicemi východní Evropy, Balkánu, slovenského i cikánského folklóru obohacenou o prvky klasické i moderní hudby v podání nespoutaných muzikantů. 

 

www.kosiceklezmer.sk

 

STŘEDA 26. 7.

14:00 - Makabara trio - komorní koncert

Pod názvem MAKABARA trio se skrývá dívčí vokální trio, které tvoří Marie Vostatková, Kateřina Schejbalová a Barbora Janová, absolventky konzervatoře Jana Deyla v Praze.

Místo konání: Šachova synagoga

Vstup: 50,- Kč

 

 

Název tohoto tria vznikl jako složenina prvních slabik křestních jmen jeho zpěvaček. Soubor, který vznikl v r. 2004 ještě na půdě konzervatoře, se v současné době zabývá interpretací hebrejských a židovských písní ve spolupráci s doc. Tomášem Novotným, sbormistrem ostravského souboru ADASH a pedagogem Ostravské university. V repertoáru MAKABARA tria nalezneme ale i české a moravské lidové písně, spirituály, skladby soudobých českých skladatelů a v neposlední řadě i písně populární. Odrazovým můstkem bylo vítězství v prestižní mezinárodní soutěži mladých hudebníků (Young Soloist Awards) v USA v roce 2007. Na tento úspěch navazovalo několik koncertů ve Spojených státech (Washington, Houston, Baltimore atd.).


www.makabaratrio.com

 

15:15-16:30 - Symbol a písmeno I. - minikurz hebrejštiny

Achab Haidler - hebraista, překladatel, herec
Místo konání: Šachova synagoga

Vstup: 10,- Kč

 

Ve dvou lekcích (středa, čtvrtek) se zájemci seznámí se symbolikou a detaily hebrejských znaků včetně základů hebrejštiny, v pátek si vyzkouší své nově nabyté schopnosti přímo na holešovském hřbitově a budou si je moci ověřit také při prohlídce synagogálních nápisů v horních patrech synagogy.

 

fzk_kurz_hebrejstiny.jpg

 

Jaroslav Achab Haidler (* 13. října 1958, Brno) je český herec, překladatel, hebraista a bývalý ředitel Činoherního studia v Ústí nad Labem, zastupitel města.

Při hraní divadla se začal učit hebrejsky, studoval historii a judaismus. Ovlivnil ho chasidismus. Fascinovala ho symbolika, tajemství, znamení a překládal nápisy na židovských náhrobcích. Později se stal praktikujícím židem. Začal se věnovat dokumentaci židovských hřbitovů v Čechách a na Moravě.

 

www.lamedwaw.org

 

16:45 - Architektura evropských synagog - přednáška

Ing. arch. Jaroslav Klenovský

Místo konání: Šachova synagoga

Vstup: 10,- Kč

 

fzk_2017_chust_syn_1024.jpg

 

Za tisíc let pobytu Židů v Evropě prodělaly synagogy vývoj, který se promítá v jejich architektuře. Jednotlivé aspekty tohoto vývoje postihne přednáška architekta Jaroslava Klenovského, který se danou problematikou zabývá dlouhá desetiletí. Slova doprovodí 125 barevných fotografií ukázek synagog z celé Evropy.

 

Problematikou židovských památek - především na Moravě a ve Slezsku - a péčí o ně se zabývá od roku 1980. Autor řady projektů obnovy, pamětních desek, desítek publikací, scénářů muzejních expozic a libret dokumentárních filmů na toto téma.
Publikace: Brány spravedlivých, Židovské památky Holešova a aj.


18:45 - 100 let izraelské písně - přednáška s hudebními ukázkami

Historie Státu Izrael v písních - o izraelských písních a jejich roli pro Zemi Izrael vypráví a ukázky vybírá badatelka MUDr. Štěpánka Soukupová.

Místo konání: Šachova synagoga

Vstup: 10,- Kč


20:00 - Heda Pěňová: „Pojď, půjdeme tam“- hudební večer

Vladimíra Dvořáková - zpěv, klavír, příčná flétna, Ester Dvořáková - saxofon, Magdalena Kučerková - housle, Tomáš Hradil - kytara.
Pořad pod širým nebem primitivní šansoniérky a jejích hostů, ve kterém zazní zhudebněná poezie dětí z Terezína.
Místo konání: náměstí Dr. E. Beneše, kavárna „U kočky, mlsné židovky“

Vstup: 50,- Kč

 

fzk_2017_dvorakova_penova.jpg

 

22:00 - filmotéka -  „Cizinec mezi námi“ (USA, krimi/drama/romantický)

Místo konání: Šachova synagoga

Vstup: volný

 

Film Sidneyho Lumeta nejen pro ty, kteří se zajímají o život chasidských Židů. Kriminální zápletka je spíš v pozadí, hlavní je konfrontace tradiční židovské komunity s emancipovanou policistkou (Melanie Griffith). Vzájemný vztah je nejdřív plný nedůvěry, ale pak se policistka seznámí s mladým Židem Arielem, a jejich poznávání a rozhovory dávají filmu zajímavý náboj. 

 

ČTVRTEK 27. 7.

14:00 - "Synagoga rabína Šacha" - přednáška

Mystická prohlídka synagogy se zvláštním zaměřením na osobnost rabína Šacha.
Bylo jeho působení zde jen otázkou dávné minulosti, či zasahuje svým nadpřirozeným vlivem i v současné době? Synagogou a jejími příběhy provází její dlouholetý správce Vratislav Brázdil.
Místo konání: Šachova synagoga

Vstup: 10,- Kč

 

15:00 - Symbol a písmeno II. - minikurz hebrejštiny

Achab Haidler - hebraista, překladatel, herec
Druhá lekce pro zájemce o symboliku a detaily hebrejských znaků včetně základů hebrejštiny
Místo konání: Šachova synagoga

Vstup: 10,- Kč


16:30 - Holešovský komorní koncertík

Místo konání: Šachova synagoga

Vstup: 50,- Kč

 

Petra Chudárková a přátelé - Sefardské písně

Začínající holešovská skupina představí sefardské písně – tj. písně španělských Židů v jazyce ladino.

 

Corda Magico - Over The Rainbow

Komorní soubor hraje převážně skladby své zakladatelky Nelly Billové. Základ souboru tvoří vyučující ZUŠ F. X. Richtra v Holešově - kytaristky Nelly Billová a Danuše Pospíšilová, flétnistky Sylvie Šimečková a Alena Vaculíková, zpěv - Klára Bartošková, klávesy - Pavel Březina. Texty k písním - Iva Svobodová.

 

17:45 - Stavby pražských židovských architektů 1900-1938 - přednáška

Zdeněk Lukeš - historik architektury

Místo konání: Šachova synagoga

Vstup: 10,- Kč

 

 fzk_2017_stavby_zid_arch_1024.jpg

 

Zdeněk Lukeš je významným historikem architektury, jeho rodina pochází z Holešova. Přednáška představí řadu vynikajících staveb, které vytvořili dnes již většinou zapomenutí architekti. Řada z nich zahynula v koncentračních táborech, další emigrovali do zahraničí a po válce se již nevrátili. Velmi zajímavé jsou i jejich další osudy. Autor před časem toto téma představil na výstavě Splátka dluhu / Begleichung der Schuld, která procestovala řadu zemí. 

 

www.zdeneklukes.eu

 

20:00 - Židovka aneb ŽONGLOVÁNÍ SE ŽIVOTEM - divadelní představení

Úspěšné představení pohybového divadla pro dvě herečky a jednoho muzikanta ztvárňující netradičním způsobem osud židovské dívky v době 2. světové války.
Místo konání: Kino Svět Holešov

Vstup: 50,- Kč

 

 fzk_2017_zidovka.jpg    

 

Hrají a zpívají - Adéla Kratochvílová a Dáša Trávníková 
Divadlo KUFR Brno
Hudební spolupráce - Lubor Pokluda

 

Židovka - sedmnáctiletá dívka Eva Kohnová - je v únoru 1942 transportována do Terezína, později do Osvětimi. Ze zcela nové, nepříjemné situace uniká do hravého světa představ se svou panenkou z dětství. Jejich vztah, touha po svobodě a vnitřní bohatství fantazie jsou vyjádřeny žonglérskou hrou s míčky. Atmosféra představení se nese na poetické lince Evina nadhledu a optimismu.


20:30 - Rabi Gabi a.G - klezmerový večer s židovskou kuchyní a vínem…

Hudební skupina RabiGabi a.G
Místo konání: Restaurace Starý pivovar

Vstup: 50,- Kč

 

fzk_2017_rabi_gabi_ag_1024.jpg

 

Pohodový večer se známou klezmerovou kapelou z Uherského Hradiště, nabídkou dobrých židovských jídel a specialit, košer vína…. 
Skupina RabiGabi a.G vznikla v roce 2010. Hledání něčeho nového je přivedlo na myšlenku začít hrát klezmer. Klezmeři byli lidoví muzikanti, kteří ve svých produkcích využívali možnosti okamžitých muzikantských nápadů (jak říkali, četli noty přímo z hvězd). V tomto bodu průniku je si klezmer a moravský folklor velmi podobný. Skelet původního programu vznikl na podkladech dlouhodobého zájmu o klezmerské nahrávky (tehdy LP desky) z Evropy i celého světa. 

 

22:00 - filmotéka - Božská extáze (2010) (USA, drama/ krimi)

Místo konání: Šachova synagoga

Vstup: volný

 

Film Božská extáze vznikl na motivy skutečných událostí, ke kterým došlo na konci minulého století, kdy byli ortodoxní židé najímáni jako pašeráci extáze na trase z Evropy do Spojených států. Sam Gold (Jesse Eisenberg) pochází z ortodoxní brooklynské komunity. Jen velmi zdráhavě se chystá splnit přání své rodiny a připravuje se na předem domluvenou svatbu a studia, na jejichž konci se stane rabínem. Jeho sympatický soused, Yosef Zimmerman, vycítí Samovu vzdorovitou povahu a navrhuje mu, aby pro izraelského dealera Jackieho a jeho přítelkyni Rachel začal přepravovat „léčivé tablety“. Sam brzy prokáže své schopnosti a jeho šéfové ho berou pod svá ochranná křídla. V omámení z vzrušujícího nočního života Manhattanu a Amsterdamu Sam pomalu podléhá zničujícímu životnímu stylu...

 

PÁTEK 28. 7.

14:00 - Kde stávaly synagogy... - přednáška

Mgr. Jan Machala, vlastivědný kroužek Holešov

Přednáška přiblíží poválečné osudy vybraných židovských synagog a míst, kde nacházely ty, které byly nacisty zničeny.

Místo konání: Šachova synagoga

Vstup: 10,- Kč

 

fzk_2017_machala.jpg

 

15:00 - Chasidské niguny - iracionalitou k poznaní Pravdy - přednáška

Doc. ThDr. Tomáš Novotný
Přednáška o bezeslovných nápěvech chasidských židů, které jsou specifických vyjádřením tohoto typu zbožnosti.
Přednáška je doplněna četnými audio i video ukázkami a společným zpíváním nigunů.

Místo konání: Šachova synagoga

Vstup: 10,- Kč

 

fzk_2017_novotny_1024.jpg

 

Doc. ThDr. Tomáš Novotný přednáší na katedře filozofie Filozofické fakulty Ostravské univerzity. Vystudoval skladbu, dirigování a hru na lesní roh na konzervatoři v Praze. Po absolutoriu pokračoval ve studiu na Evangelické bohoslovecké fakultě v Praze, kde také získal doktorát v oboru Starého zákona (Hebrejské mudrosloví). Již v době studia se také díky svému intenzivnímu zájmu o hebrejštinu stal spoluautorem Ekumenického překladu Bible. Deset let působil jako sbormistr dívčího vokálního souboru Adash. Je předním českým odborníkem na židovskou hudbu, její historii a interpretaci. V současné době vede vokální soubor Noach.

 

16:30 - Symbol a písmeno III. - „Taje židovského hřbitova“ - minikurz hebrejštiny

Achab Haidler - hebraista, překladatel, herec
Židovský hřbitov - pojďte s námi prozkoumat hebrejské nápisy na židovském hřbitově a vyzkoušíte si sami nápisy přečíst.
Místo konání: Židovský hřbitov

Vstup: 10,- Kč

 

holesov_tyden_zidovske_kultury_292_1_.jpg

 

www.lamedwaw.org

 

17:00 - Život a dílo architekta Jakoba Gartnera - přednáška

Tereza Halusková, kunshistorička
Místo konání: Šachova synagoga

Vstup: 10,- Kč

 

Přednáška představí Jakoba Gartnera (1861-1921) jako architekta, který ač nedostudoval Akademii výtvarných umění ve Vídni nikdy neměl nouzi o zakázky. Gartner se stal autorem nespočtu nájemních domů, veřejných staveb a synagog napříč územím Rakouska-Uherska. Jedna z jeho prvních realizací byla nová synagoga v Holešově, kde více v detailu rozvedl typ stavby, kterou navrhl v Hlohovci a započal tak svoji plodnou kariéru. Z dalších známnějších architektonických počinů můžeme jmenovat např. synagogu v Opavě, Pöttingeum v Olomouci, Domov císařovny Alžběty nebo nájemní dům "Prückel" ve Vídni.

 

Mgr. Tereza Halusková po absolvování dějin umění (bc.) na Univerzitě Palackého v Olomouci, vystudovala dějiny umění (mgr.) na Univerzitě Karlově v Praze. Již od začátku studia se zajímala o architekturu. Tento zájem později více specifikovala a zaměřila se ve svém výzkumu na architekty židovského původu a na stavby, které s nimi mohu spojit. V současné době pracuje jako kurátor historického fondu Národní technické knihovny.

 

18:45 - Zábavný úvod do judaismu - přednáška s projekcí

Doc. ThDr. Tomáš Novotný 

Na základě ukázek z francouzské komedie (Louis de Funes) Dobrodružsví rabína Jákoba.
Na jednotlivých scénách z tohoto filmu jsou vysvětlovány základní zvyky a zásady judaismu.
Místo konání: Šachova synagoga

Vstup: 10,- Kč

 

21:00 - Písně beze slov - koncert při svíčkách

Duo Ballade - Žofie Vokálková flétna a Martin Fila klavír

Místo konání: Šachova synagoga

Vstup: 50,- Kč

 

fzk_2017_vokalkova_fila_1024.jpg

 

Pořad Písně beze slov přináší velmi působivý program složený ze skladeb autorů židovského původu a dále slavná hudební díla psaná na hebrejské motivy. Název programu je odvozen od skladby izraelského autora Paula Ben-Haima, která je typickou ukázkou nádherné židovské melodiky a charakteristické harmonie. Program je proložen úryvky dosud nepublikovaných dopisů do a z Terezína mezi akademickým sochařem Václavem Vokálkem a jeho manželkou Mariannou Vokálkovou, prarodiči flétnistky Žofie Vokálkové. Zcela konkrétní rodinný příběh přináší pořadu zcela jiný rozměr a silný emocionální zážitek.

 

SOBOTA 29. 7.

--- Vstupné na celodenní program v sobotu 180,- Kč ---

 

10:00 SWING stále žije! - dopolední koncert

Big Band Holešov Josefa Hájka, Peter Lipa, Petra Kuciánová a brněnští jazzmani - kytarista Milan Kašuba a bubeník Víťa Vavrda.
Místo konání: Zámecké nádvoří

Vstup: 50,- Kč

 

p1060021.jpg

 

Orchestr Big Band Holešov Josef Hájka je jazzový big band, jehož repertoár se opírá o slavné skladby autorů jazzové hudby, se představí se svým hostem - známým jazzovým interpretem Peterem Lipou. Spoluúčinkuje kmenová zpěvačka Petra Kuciánová. 
Peter Lipa pochází z Prešova, ze židovské rodiny. /zpěvák, skladatel, hudební organizátor, moderátor, manažer jazzového hudebního života, dlouholetý dramaturg a promotér předního evropského jazzového festivalu Bratislavské jazzové dni, zasloužilý umělec. V letech 1981-1987 Peter Lipa zpíval v Blues Bandu Luboše Andršta.


12:30 - Taje a symboly židovského hřbitova - mystická vycházka

Achab Haidler - hebraista, překladate, herec
Ing. Karel Bartošek, historik a památkář


Seznámení s holešovským židovským hřbitovem spolu s mystickými příběhy náhrobků a hrobů.
Místo konání: Židovský hřbitov

Vstup: 10,- Kč

 

14:30 - Hudba pod Davidovou hvězdou - vyprávění

Jaromír Vogel - hudební skladatel, sběratel a pamětník

Místo konání: Zámecké nádvoří

Vstup: 10,- Kč

 

fzk_2017_vogel_opt.jpg

 

Vyprávění o historii a současnosti židovské hudby, o hudebních nástrojích a tvorbě symfonických děl. Hudební skladatel Jaromír Vogel zkomponoval hudbu k řadě filmů, televizních inscenací, divadelních her, pohádek, melodramů a muzikálů, ale je i jediným autorem v České republice, který tvoří ve stylu židovské hudby. V posledních letech je jeho doménou vyšší hudební forma – symfonická svita. Je členem Asociace hudebních umělců a vědců, člen SAI, B´nai B´rith Renaissance, Muzika Judaika, držitelem řady zahraničních i domácích cen, vyznamenání a ocenění. Za svou tvorbu byl vyznamenán Diplomem Franze Kafky, který mu udělil Evropský kruh Franze Kafky Praha a Cenou Gustava Mahlera od Evropské unie umění. V roce 2002 obdržel Světovou cenu Antonína Dvořáka udělenou Masarykovou akademií umění, v roce 2006 cenu Euro Pragensis Ars. 
Po celý život se věnuje sběratelství hudebních nástrojů.

 

16:00 - „Rudolf Jelínek“ - co možná nevíte a je dobré vědět... přednáška, prezentace a ochutnávka

Zajímavosti a fakta, ve kterých se představí firma Rudolf Jelinek, spojená s degustací košer destilátů firmy Rudolf Jelínek.
Nahlédnutí pod pokličku výroby košer produktů společnosti R. JELÍNEK.
Místo konání: Zámecké nádvoří

Vstup: 10,- Kč


--- Večerní program na zámeckém nádvoří, vstupné 160,- Kč (na jednotlivé koncerty se vstupné nedělí) ---

 

17:00 - Leone Cháme, vyprávěj! - hříčka se zpěvy

Jiří Kuhl and Company

 

A my budeme poslouchat, ale řekne vůbec něco tento souputník rabína z Čortkova? Tak málokdy mluvný, který umí mlčet jako vyřezaný… Pro tento případ máme pro vás zcela nové písně, které dlouhá staletí spaly, aby zde byly probuzené. Nenechte si ujít ojedinělé, exkluzivní představení v podání Kuhl and Compeny.

 

 

18:00 - „ Z hanáckého Jeruzaléma do Holišoje" - taneční vystoupení a výuka tanců

Po vystoupení souboru bude následovat pozvání na taneční parket zámeckého nádvoří s výukou izraelských tanců.

 

Dvacet let existence souboru je neodmyslitelně spjato s více než desítkou holešovských festivalů. Chasidské tance, moderní izraelské tance, židovská svatba za doprovodu Létajícího rabína či sefardské melodie hudební skupiny Ester, včetně nejnovějších choreografií.

 

Srdečně Vás zveme na průřez repertoáru souboru věnovaný holešovskému festivalu od prvního vystoupení v roce 2003 až do dnešních dnů...

 

fzk_2017_rut.jpg

 

Taneční skupina Rut je jedním z prvních souborů v České republice, který reprezentuje židovskou kulturu. V současné době působí pod Cyrilometodějským gymnáziem v Prostějově a volně navazuje na tradici židovské kultury města Prostějova, které bylo v minulosti pro početnou židovskou komunitu přezdívané „hanáckým Jeruzalémem“. Uměleckou vedoucí je Eva Štefková.

 

20:00 - MOJŠE BAND - multižánrový koncert

 

fzk_2017_mojse_band_1024.jpg

 

Mojše Band je autentická kapela reprezentující židovskou hudební tradici ze Slovenska. Během krátkého působení si kapela vybudovala významné postavení na středoevropské klezmer scéně. Vděčí za to inovativnímu pohledu na židovskou hudební tradici zejména z regionů bývalého uherského teritoria. Díky bohatým interpretačním zkušenostem a multižánrové schopností mohou vytvářet jedinečnou progresivní „neo-klezmer“ fúzi. Během existence Bandu se kapele podařilo účinkovat na prestižních festivalech svého druhu, z nichž snad nejvíce rezonuje Jewish Culture Festiwal Krakov, ale i Mazal tov Košice, Šamaj - Třebíč, Simcha - Wroclav a mnohé jiné. Mezi významné spolupráce patří spolupráce s rabínskou školou Abraham Geiger Collegue v Berlíně, či reformovanou židovskou komunitou Beit - Krakow. V roce 2017 získal Band prestižní ocenění Official Winter of You Tube Prize na celosvětové soutěži židovské hudby všech žánrů v Amsterodamu za videoklip Happy-Mazaldik.


„Mojši“ bylo původní pojmenování pro klezmery žijící na Slovensku. Tito hráči kromě toho, že hráli tradiční židovskou hudbu, věnovali se kvůli obživě i interpretaci české hudby. Takto došlo v mnoha lokalitách Slovenska ke krásné symbióze stylově rozdílných prvků v jeden specifický hudební celek.

 

www.mojseband.sk

 

21:45 - Tančící housle - noční koncert na dobrou noc

Alexander Shonert - housle, Natalia Shonert - klavír

 

Tance národů světa v podání houslí Alexandra Shonerta. Tento kouzelný program pro housle s doprovodem klavíru nabízí tance jak hudebních velikánů, tak i lidové národní tance. Zastoupení národů je nesmírně pestré – kromě španělských, německých, českých, polských, ruských, ukrajinských, rumunských, arménských, nebo arabských se setkáme i s tanci židovskými a cikánskými.

 

shonert_opt.png

 

Alexander Shonert je laureátem světové soutěže židovských umělců v Berlíně a jako interpret židovské hudby získal uznání i v Izraeli.

 

www.shonert.com

 

NEDĚLE 30. 7.

Cesta za poznám IV. - BRNO židovské

Jihomoravská metropole Brno představuje významné centrum židovského osídlení od historických dob Českého království.

 

V rámci programu uvidíte:
Vila Tugendhat - památka světové moderní architektury, zapsaná na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO
Vila Löw-Beer - secesní vila z roku 1903
Židovský hřbitov Brno - jeden z nejkrásnějších hřbitovů v celé Evropě; založen v roce 1852, státem chráněná kulturní památka, největší na Moravě, asi 12 tisíc hrobů; stále funkční hřbitov, kde jsou pohřbeny významné osobnosti z moravské historie
Synagoga Skořepka - postavena v roce 1936 ve funkcionalistickém stylu


Cena: 280,- Kč, členové vlastivědného kroužku 200,- Kč. Vstupy do památek zajištěny, nejsou v ceně.
Přihlášky a informace: Městské informační centrum Holešov - tel: 571 160 890
Omezený počet míst!

 

 

DOPROVODNÝ PROGRAM

Výstava fotografií Jindřicha Buxbauma - "Purim: Příběh královny Ester"

Soubor fotografií Jindřicha Buxbauma zachycuje atmosféru nejveselejšího svátku židovského kalendáře. O původ Purimu vypráví tzv. Esteřin svitek, biblický příběh perské královny Ester, která svou moudrostí a diplomacií zachránila židovský národ před intrikami vezíra Hamana, jenž usiloval o vyhubení Židů. Během oslav se Židé až do současnosti oblékají do masek, pořádají se veselé zábavy, hrají hry (tzv. purimšpíly) a nahlas se předčítá z knihy Ester."

Od-do: 21. 7. - 11. 8.

Místo konání: zámek Holešov, arkády v přízemí, vstup volný

 

Barokní synagogy v českých zemích

Výstava představuje nejstarší, historicky a umělecky nejcennější synagogy, které byly v Čechách a na Moravě vybudovány v 17. a 18. století. Putovní výstavu zapůjčilo Židovské muzeum v Praze. Kurátorem výstavy je PhDr. Arno Pařík.
Od - do: 25. 7. - 31. 8.

Místo konání: Obřadní síň u židovského hřbitova 

Vstup: volný  (po domluvě s průvodcem synagogy).

 

WORKCAMP

Mezinárodní brigáda dobrovolníků. Celkem 10 dobrovolníků ve spolupráci s INEX – Sdružení dobrovolných aktivit Praha, jejichž hlavní činností bude úprava židovského hřbitova a také organizační výpomoc při organizaci festivalu židovské kultury.

Od - do: 17. 7. - 30. 8.

 

ŽIDOVSKÁ GASTRONOMIE

Speciality židovské kuchyně, které uspokojí i náročného gurmána…
Přijďte ochutnat tradiční jídla - jako šoulet, cimes, kuglu, pečenou kachnu s jablky, kreplach, košer víno…..

Od - do: 25. - 29. 8.

Místo konání: kavárna a restaurace Starý pivovar

Jídelníček a obědové menu k FŽK 2017.

 

 

Program FŽK 2017 ke stažení.

 

Mapa festivalu ke stažení.

 

Změna programu vyhrazena

 

« Zpět