Program 2020

Od 21. 7. do 26. 7. 2020 pro Vás připravujeme bohatý program a doprovodné festivalové akce.

 

Přehled festivalu:

Úterý 21. 7. | Středa 22. 7. | Čtvrtek 23. 7. | Pátek 24. 7. | Sobota 25. 7. | Neděle 26. 7. | Doprovodný program   

 

 

ÚTERÝ 21. 7.

13:00 Tisková konference - prezentace třech nových knih a setkání s velvyslancem Státu Izrael J. E. Danielem Meronem

Místo konání: Tvrz Kurovice

Vstup: pro media

 

Tvrz Kurovice - autoři: Jan Štětina, Dalibor Janiš a kolektiv (stavební vývoj, historie a archeologie šlechtického sídla na pomezí tvrze a hradu).

Sedmero požehnání - autor: Jindřich Buxbaum, Daniel Soukup 

nahlédněne do tajemného světa sedmi židovských járcajtů (výročí smrti) objektivem fotografa jindřicha Buxbauma. Texty Daniela Soukupa si můžete přečíst v češtině i angličtině.

Svatý Jan Sarkander - autoři: Józef Budniak, Jan Graubner, Josef Hrdlička, Karel Antonín Kavička a Halina Szotek (k 400. výročí od smrti sv. Jana Sarkandra.

 

13:00 Židovské památky Holešova se představují - komentovaná prohlídka

Místo konání: Šachova synagoga

Vstup: volný

 

Přijměte pozvání k prohlídce jedné z nejstarších židovských památek v České republice - Šachovy synagogy, kterou Vás provede místní správce a průvodce Vratislav Brázdil.
K zajímavým a unikátním památkám moravského města Holešov patří židovská synagoga z 16. století. K jejímu zachování přispělo i to, že v době druhé světové války sloužila jako skladiště, zatímco k modlitbám byla využívaná druhá, novější. Tu nacisté vypálili, stará jejich pozornosti unikla. Prohlédneme si staré prostory, přidáme pár zajímavostí k nejvzácnějšímu vybavení. A pak se budeme věnovat jednomu ze zdejších rabínů. Jmenoval se Šabtaj Kohen, ale více známý jako Šach. Patřil k nejvýznamnějším židovským učencům, psal knihy, podle kterých se dodnes vyučuje. A stále má hodně obdivovatelů po celém světě. Několik století mezi lidmi přežily i legendy spojené s jeho životem i smrtí. My vám prozradíme například, jak to bylo s knihou, která se dopsání dočkala až po jeho smrti a s místem jeho posledního odpočinku.

 

Odkazy:
https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1126666764-toulava-kamera/215562221500027/obsah/410897-sachova-synagoga

https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/11804223100-krasne-zive-pamatky/417235100151008-okolo-kromerize/obsah/732835-sachova-synagoga-v-holesove

 

15:00 Slavnostní otevření zrekonstruovaného vstupního areálu židovského hřbitova a odhalení pamětní desky na budově bývalého rabinátu v Holešově, připomínající i existenci Nové synagogy, vypálené nacisty. 

Místo konání: obřadní síň u židovského hřbitova

Vstup: volný

 

17:00 Slavnostní zahájení XX. Festivalu židovské kultury Ha-Makom

Místo konání: Zámek Holešov, velký sál

Vstup: volný

 

Za přítomnosti velvyslance Státu Izrael - J. E. Daniela Merona, který představí výstavu "Záhadné pouto", která vznikla k 30. výročí od znovu obnovení diplomatických vztahů mezi tehdejším Československem a Státem Izrael.
Součástí slavnostního zahájení bude také vernisáž výstavy fotografií Jindřicha Buxbauma a uvedení nové autorské knihy Jindřicha Buxbauma "Sedmero požehnání". Kurátorem výstavy J. Buxbauma je Dr. Daniel Soukup z Centra judaistických studií Kurta a Ursuly Schubertových FF Univerzity Palackého v Olomouci.

 

V programu vystoupí hudební skupina Avrix /Dana Pospíšilová, Kateřina Jurášková/ a tančit bude Klára Píšová „O návratech a chtění“ /ZUŠ Holešov pod vedením J. Lochmanové/.

 

19:00 Večerní koncert, aneb Festival začíná! - TROMBENIK Prague Klezmer Band

Místo konání: zámecké nádvoří

Vstup: 50 Kč

 

TROMBENIK Prague Klezmer Band
Trombenik je kapela, která se snaží hudbu klezmerů přiblížit současnému publiku všech věkových kategorií.
O jejich písních se dá říct, že se přiklánějí k dnešním hudebním žánrům a přesto je to v základu židovská hudba, kterou si například svatebčané rádi pozvou na svatbu, kluby vědí, že se na Trombenik bude tancovat a konečně na koncerty přichází i starší publikum, které v hudbě Trombeniku slyší ozvěny "starých časů".

Pánové Trombeniku se nechali zmámit klezmerovou hudbou v roce 2001.

Každý z nich přišel z kapely provozující žánr zcela odlišný. Pod maskou Trombeniku se tak skrývá rocker, folklorista, středověký trubadůr, alternativní polykač střídajících se různých taktů, folkař, funkyman i ethnovlnař.
Jejich barevná hudební minulost určuje styl a směr, jímž kapela kráčí. Klezmerové melodie (písně židovských hudebníků z východní Evropy a z Ameriky) z 19. a 20. století jsou jim základem. A ty sytí hoši jazzem, balkánským duchem, cikánskou nespoutaností, latinskoamerickým rytmem, zastřešují ethnoklenbou a nabíjejí rockovou municí.
Jako klezmeři stáli před posluchači v Praze, na Moravě i v zahraničí. Rozpínají se na velkých podiích festivalů a sálů, smršťují na menších klubových hudebních scénách.
Charakteristický zvuk kapele dodává pětice nástrojů: klarinet, housle, bendžo, kontrabas a bicí. Zpívá se v angličtině přistěhovalců z Evropy a v jidiš.

 

Záčátek 30 minut po koncertu Filmotéka Poslední klezmer (2017, 50 min.)

Místo konání: zámecké nádvoří

 

Záznam koncertu pianisty, skladatele a dirigenta Leopolda Kozłowského z krakovské synagogy Tempel se prolíná s rozhovory s umělcem, který ve své tvorbě spojil po generace předávanou klezmerskou tradici své rodiny a hudební vzdělání. Je autorem hudby k filmu Austeria Jerzyho Kawalerowicze, zahrál si také v Schindlerově seznamu, kde byl i konzultantem Stevena Spielberga pro dobovou židovskou hudbu.  Leopold Kozłowski zemřel v loňském roce ve věku 100 let a byl posledním zástupcem předválečných polských klezmerů. Film uvede zástupkyně ředitele Polského institutu v Praze Laura Trebel - Gniazdowski.

 

  

STŘEDA 22 7.

9:30 Po stopách židů - židovský hřbitov Holešov - komentovaná prohlídka - Jaroslav Achab Haidler a Vratislav Brázdil

Místo konání: Šachova synagoga

Vstup: volný

 

Židovský hřbitov byl založen ve druhé polovině 15. století a v současnosti se rozkládá na ploše 8190 m². Nachází se zde více než 1500 náhrobních kamenů, z nichž nejstarším čitelným letopočtem je rok 1647. V západní části pohřebiště se nachází tzv. rabínský okrsek s hroby zdejších rabínů. Nejznámějším rabínem byl židovský učenec Šabtaj Kohen (1621 - 62), zvaný Šach, jehož náhrobek ročně navštěvují stovky ortodoxních Židů z celého světa. Náhrobky jsou uspořádané do nepravidelných řad, většinou ve směru sever - jih, s nápisy otočenými na východ. Nejzajímavější náhrobky pocházejí z počátku 19. století, vyznačují se bohatě členěnými obrysy, reliéfními ozdobami inspirovanými rostlinami nebo mušlemi. Pravidelně se zde pohřbívalo do 2. světové války, ale najdeme zde i několik poválečných hrobů. Poslední je z roku 1987.

 

13:00 XX. let Festivalu židovské kultury v Holešově - prezentace - Karel Bartošek

Místo konání: Šachova synagoga

Vstup: 30 Kč

 

Prezentace 20. let festivalu od jeho začátků až po dnešní dny s historikem Ing. Karlem Bartoškem.

 

14:15 Svatá slova - čtení Bible v hebrejštině pro začátečníky i pokročilé s hebraistou Jaroslavem Achabem Haidlerem

Místo konání: Šachova synagoga

Vstup: 30 Kč

 

Jaroslav Achab Haidler - divadelní herec, fotograf, překladatel, jidiškajt a hebraista a spisovatel. Autor knih „Židovské hřbitovy a pohřbívání“ a „Vražda bez viny“.

 

16:00 Průvodce holešovským pogromem (1918) - přednáška - Jan Machala

Místo konání: Šachova synagoga

Vstup: 30 Kč

 

Virtuální "Průvodce holešovským pogromem (1918)" je online pomůcka vytvořená pomocí aplikace googlemaps.

Hlavní motivací vzniku tohoto průvodce je připomenout široké veřejnosti události z prosince 1918, známé jako Protižidovské bouře v Holešově nebo Poslední pogrom.

O tomto pogromu již byla napsána řada článků, a dokonce byly natočeny i tři televizní dokumenty. Nevýhodou těchto děl však je, že při popisu pogromu se jejich autoři téměř výhradně spoléhali na dobový tisk nebo dokonce na pozdější románové zpracování. Jejich svědectví je tedy zprostředkované a do určité míry zkreslené.

Průvodce holešovským pogromem spojuje konkrétní místa na digitální mapě současného Holešova s autentickými výpověďmi svědků, jak je zaznamenali vyšetřovatelé pogromu s odstupem jen několika dní, nejvýše pár týdnů, poté.

Cílem přednášky bude představit veřejnosti virtuálního Průvodce holešovským pogromem, ukázat jeho možnosti a přiblížit proces jeho vzniku.

 

17:30 Židovský kabaret od Terezína po Helsinky - kabaret, hudba

Místo konání: Kino Svět

Vstup: 50 Kč

 

Scénky, písně a básně ze dvou kabaretů v Terezíně a z díla Jaca Weinsteina z Helsinek. Nacisti donutili židovské umělce opustit veřejný život, ale židovská kultura vzkvétala dál, někdy na nejméně očekávaných místech. Tento kabaret představuje díla ze dvou takových míst: první bylo v srdci území okupovaného nacisty – v terezínském ghettu, druhé bylo na nejistém území těsně vedle nacistické sféry - v židovské komunitě v Helsinkách.

 

letajici_rabin_1.jpg

 

Účinkují: Létající rabín - klezmer ensemble
Okouzlující melodie židovské východní Evropy, jedinečné písně v jazyce jidiš i jejich soudobá přebásnění, tradice a současnost - to vše se snoubí v působivé a originální muzice Létajícího rabína!
Létající rabín je pětičlenný ansámbl hrající klezmer. Východiskem jeho tvorby je tradiční zvuk a folkloristický přístup, cílem pak současná a zároveň nadčasová muzika. V jeho repertoáru najdete jak svatební hudbu východoevropských Židů taneční i poslechovou, tak staré a nové písně v jidiš i v jiných jazycích, vždy se spoustou nečekaných vlivů a inspirací. Přední česká klezmerová kapela sebevědomě rozvíjí židovskou hudební tradici v našich končinách 21. století.
Létající rabín (založen v roce 2001) má na svém kontě stovky koncertů po celé České republice i řadu koncertů ve světě (Evropa, USA, Afrika).
Průvodní slovo: Zdeněk Prokeš

 

19:15 Putování na kever cadikim - přednáška - Chaim Kočí

Místo konání: Šachova synagoga

Vstup: 30 Kč

 

Proč praktikující Židé putují k hrobům významných rabínských osobností nejen ve střední a východní Evropě, ale často také na Moravu. Z jakých židovských skupin jsou tito poutníci? Jaké jsou jejich pohnutky, očekávání a jak prakticky v dnešní době takové cesty probíhají?

 

Chaim Kočí - rituální správce NŽH a SŽHŽ Praha, Chevra Kadiša ČR a koordinátor kašrutu při Pražském rabinátu.

 

21:00 Filmotéka Ve jménu praděda

Místo konání: zámecké nádvoří

Vstup: 30 Kč

 

Hrt televize - dokumentární film o rodáku z Holešova Davidu Meislovi.

Natáčeno také v Holešově v létě 2019.

 

David Meisel se narodil v Holešově v roce 1885 a vyrůstal v silném ortodoxním prostředí. Hudební i náboženské vzdělání získal v židovské komunitě v Brně a po třech letech služby v židovské obci Ostrava odchází v roce 1906 do Karlovace, kde zastával funkci vrchního kantora a tajemníka židovské obce. Pomáhal velkému počtu sirotků a v roce 1931 založil fond na jejich podporu. Organizoval smíšený sbor v synagoze, sám zpíval jako tenor v pěveckém sboru Zora, byl součástí Zorinského kvarteta. V roce 1922 se stal dirigentem Prvního chorvatského pěveckého sboru „Zora“. Pod jeho taktovkou sbor „Zora“ nacvičil velmi náročné hudební programy a sbor pod jeho vedením se stal slavným, měl největší pěvecké úspěchy nejen v celostátním působení, ale také u královského dvora v Belgii. Od belgického krále dokonce získali ocenění „Nejlepší amatérský sbor Evropy“. David dal Zoře srdce i duši, byl a je pýchou města Karlovace. Byl předsedou jugoslávského sdružení pro hudbu a zpěv, posbíral záviděníhodnou sbírku známých evropských zpěvů a sám skládal také skladby ke zpěvům v synagogách. V roce 1907 byla jeho skladba “Keduschah“ vydána a vytištěna v Karlovaci. Během kantorské služby byl také jmenován na jedno období rabínem a byl profesorem židovského náboženství v Karlovarské lidové škole a na reálném gymnáziu. Kromě+ svých povinností v synagoze se angažoval i v podnikání. Byla to výrobna - továrna na mýdlo Weiss, která fungovala v jeho rodinném domě, a součástí firmy byla i nákladní doprava. David byl také velkým amatérským fotografem /skleněné desky/. Měl tři děti a byl jedním z nejuznávanějších a nejoblíbenějších občanů Karlovace, chorvatský dirigent, propagátorem První chorvatské pěvecké skupiny a také jeden z prvních obětí holocaustu v Karlovaci. Byl zavražděn i se svým synem Zlatkem v koncentračním táboře Jadovno u Lici. Jeho manželka a dvě dcery zázrakem přežily 2. SV a díky tomu má David dnes patnáct potomků.
Promítání filmu bude přítomna i jeho pravnučka Tena Bunčič, která byla iniciátorkou zpracování chorvatského dokumentu pro HRT. Premiéra filmu byla 27. ledna 2020 u příležitosti Dne památky obětí holocaustu v Chorvatsku.

 

ČTVRTEK 23. 7.

9:00 Tajemství Šachovy synagogy - komentovaná prohlídka - Vratislav Brázdil

Místo konání: Šachova synagoga

Vstup: volný

 

10:30 Svatá slova - čtení Bible v hebrejštině pro začátečníky i pokročilé s hebraistou Jaroslavem Achabem Haidlerem

Místo konání: Šachova synagoga

Vstup: 30 Kč

 

Jaroslav Achab Haidler - divadelní herec, fotograf, překladatel, jidiškajt a hebraista a spisovatel. Autor knih „Židovské hřbitovy a pohřbívání“ a „Vražda bez viny“.

 

14:00 Méně známé chasidské dvory - přednáška - Chaim Kočí

Místo konání: Šachova synagoga

Vstup: 30 Kč

 

Představení méně známých a menších ultraortodoxních židovských skupin. Odkud pocházejí a jak se projevují? Co je spojuje a odlišuje od dalších chasidských skupin? Které z těchto chasidů může častěji potkat na našem území.
Chaim Kočí - rituální správce NŽH a SŽHŽ Praha, Chevra Kadiša ČR a koordinátor kašrutu při Pražském rabinátu.

 

16:30 Knižní novinka „Sedmero požehnání“ - uvedení NOVÉ knihy fotografa Jindřicha Buxbauma

Místo konání: Šachova synagoga

Vstup: volný

 

Obrazová publikace Sedmero požehnání má být průzorem do světa, který je současnému člověku vzdálený a málo známý. Má mu poskytnout obraz komunity, která si střeží svůj poklad především ve svých srdcích, a který probleskuje i v přítomných černobílých fotografiích. Název knihy odkazuje k rituálu Sedmi požehnání (ševa berachot), která jsou recitována během židovského svatebního obřadu. Setkání tradičních Židů nejrůznějších směrů u hrobů významných učenců, rabínů a cadiků, o nichž vypráví doprovodné texty Daniela Soukupa, je totiž svého druhu mystickým zasnoubením, při němž se spojují duše tohoto světa se světem příštím. Každý ze sedmi rabínských járcajtů (výročí smrti) zachycených objektivem fotoaparátu Jindřicha Buxbauma je zároveň příběhem sedmi významných duchovních vůdců, kteří jsou pro židovské společenství trvalým požehnáním.
Můžete se těšit na zajímavé povídání nad vznikající knihou s autorem Jindřichem Buxbaumem a Jaroslavem Achabem Haidlerem.
Možný nákup knihy za zvýhodněnou cenu.
/kniha je dvojjazyčná, nakladatelství GRADA, 2020/

 

18:00 Koncert Vladimír Merta - koncert

Místo konání: Šachova synagoga

Vstup: 60 Kč

 

merta_hruby_fencl_foto.jpg

 

Legendární akustický koncert českého písničkáře, publicisty, spisovatele, fotografa, architekta, filmového režiséra a autora filmové hudby k několika filmům. Vladimír Merta byl také účinkujícím prvního ročníku festivalu židovské kultury v Holešově v roce 2000.

 

20:00 Večer mnoha chutí….s kapelou Natalika - koncert

Místo konání: zámecké nádvoří

Vstup: 100 Kč

 

WORLD music > židovská jídla > košer víno i slivovice

 

natalika.jpg 

 

Natalika - reprezentativní vzorek world music
Natalika je skupina zpracovávající lidové písně celého světa bez ohledu na etnickou příslušnost. Její rozjezd byl vskutku famózní. Hned v prvním roce svého vzniku, tedy 1999, vyhrála celostátní Portu. Hudební kritici repertoár Nataliky, jenž je silně ovlivněn východní melodikou, povětšinou zařazují do „škatulky“ world music. Kapela se při zpracování lidových písní nikterak nenechává svazovat hudebními stereotypy podobných hudebních uskupení, ani se nesnaží zachovávat jejich autenticitu. Výsledkem je zcela neortodoxní zvuk i výraz, umocněný výbornými instrumentálními výkony. Koncert Nataliky je pak pro posluchače neobyčejně silným emocionálním zážitkem, díky enormnímu nasazení všech hudebníků. Natalika:
Výraznou osobností je zpěvačka a violoncellistka Natálie Velšmídová, v našem repertoáru jsou písně z celého světa (srbské, chorvatské, romské, hebrejské, španělské, francouzské, maďarské, ruské, řecké..atd), všechny ve velmi osobitém a temperamentním podání jak zpěvačky, tak i ostatních muzikantů.
Posluchač během vystoupení u slyší i umný mix nejrůznějších žánrů, např. folku, folkloru, swingu, atd.

 

Židovské chutě (židovská jídla, víno) / Chateau catering Holešov
Dle vlastního výběru si můžete zakoupit a ochutnat klasická židovská jídla, včetně košer vína a slivovice.

 

 

PÁTEK 24. 7.

13:00 Svatá slova - čtení Bible v hebrejštině pro začátečníky i pokročilé s hebraistou Jaroslavem Achabem Haidlerem

Místo konání: Šachova synagoga

Vstup: 30 Kč

 

Jaroslav Achab Haidler - divadelní herec, fotograf, překladatel, jidiškajt a hebraista a spisovatel. Autor knih „Židovské hřbitovy a pohřbívání“ a „Vražda bez viny“.

 

14:30 Odpolední chvilka hudby s Corda Magico - koncert

Místo konání: Šachova synagoga

Vstup: 50 Kč

 

Komorní soubor Corda Magico hraje převážně skladby své zakladatelky Nelly Billové. Základ souboru tvoří učitelé Základní umělecké školy F. X. Richtera v Holešově - kytaristky Nelly Billová, Danuše Pospíšilová a Pavel Březina (klávesy).
V současné době se souborem spolupracuje Alena Vaculíková (irská flétna, příčná flétna), Irena Salvadori (příčná flétna), Klára Bartošková a Iva Svobodová (zpěv), Jena Veletová (violoncello).

 

16:00 Tragédie Soluňských židů - přednáška - Jiří Strnad

Místo konání: Šachova synagoga

Vstup: 30 Kč

 

Téměř 30 let pracuje a obchoduje s Řeckem a tato tématika je jeho srdeční záležitostí. Přednáška bude doprovázena i zpěvem a promítáním.
(J. Strnad = tajemník Spolku u synagogy Krnov)

 

18:00 Peres Uza - je 20 let dlouhá doba? - přednáška - B.Th. Tomáš Sedlák, DiS.

Místo konání: Šachova synagoga

Vstup: 30 Kč

 

Úvaha o běhu času a našich životních kompromisech.
(B.Th. Tomáš Sedlák, DiS. = průvodce synagogy Krnov)

 

20:00 Jazzový koncert židovských skladatelů - koncert při svíčkách

Místo konání: Šachova synagoga

Vstup: 100 Kč

 

Účinkují:
Petra Erneyová - zpěv, Adam Tvrdý - kytara, Petr Dvorský - kontrabas.
Hudební skladatelé židovského původu výrazně ovlivnili americkou jazzovou hudbu 20-40. let 20. století. Petra Erneyová Vám představí ty nejlepší – George Gershwin, Jerome Kern, Oscar Hammerstein, Richard Rodgers a další a zazpívá za doprovodu kytaristy Adama Tvrdého a Petra Dvorského na kontrabas. Nechte se unášet na vlnách jemné i divoké hudby, dozvíte se něco málo o autorech i o interpretech písní z let největší slávy americké Brodwaye.
Písně, které uslyšíte: Summertime, The Man I Love, Over The Rainbow, Can´t help lovin´dat man, My Funny Valentine, Bei Mir Bist Du Shoen a zazní také staré židovské písně v hebrejštině.
Jazzová zpěvačka Petra Ernyeiová je známá jazzová zpěvačka působící na české scéně již více než 20 let. Vyrůstala v hudebním prostředí, zpívá se swingovými bigbandy, ale také s menšími kapelami. Jejími hudebními vzory jsou jazzové zpěvačky – Ella Fitzgerald, Billie Holiday, Nancy Wilson a další úžasné ženy jazzu.

 

21:45 Šabat - šábes právě začíná - Achab Haidler

Místo konání: Šachova synagoga

Vstup: volný

 

Šabat (sabat), přes jidiš též šábes; (česky sobota) je sedmý den v týdnu, věnovaný odpočinku a upuštění od pracovní a všední činnosti. Šabat je nejdůležitější svátek v judaismu (o post nejvyššího se dělí s Jom kipur), jeho dodržování je nařízeno přímo Desaterem a v rabínské literatuře je brán jako pravzor všech svátečních dnů.
Šabat je především "zastavení". Zastavení všednodennosti, automatismů, stressu, honu a shonu.
Podle tradice je to koruna stvoření, což zní možná příliš vznešeně, říká nám to ale cosi podstatného.
My nejsme "koruna stvoření", protože ani Velký třesk ani případné Stvoření by neměly vůbec žádný smysl, pokud se v našem životě a shonu nedokážeme na chvilku zastavit, a dívat se na druhé i na sebe maličko z jiného úhlu. Ten jiný - šábesový pohled na sebe a na svět kupodivu pomáhá k větší toleranci.
Přijďte se "zastavit", a podívat se na šábes zvědavýma očima pomocí židovské tradice i moderního světa.
Ustanovení šabatu v Tóře:
„Tak byla dokončena nebesa i země se všemi svými zástupy. Sedmého dne dokončil Bůh své dílo, které konal; sedmého dne přestal konat veškeré své dílo. A Bůh požehnal a posvětil sedmý den, neboť v něm přestal konat veškeré své stvořitelské dílo.

 

 

SOBOTA 25. 7.

9:30 Od židovských písní po swing, od cimbálu k Big Bandu - dopolední koncert - Holešovský orchestr Big Band Josefa Hájka & Zuzana Lapčíková

Místo konání: zámecké nádvoří

Vstup: 60 Kč

 

Sólisté: Zuzana Lapčíková - cimbál, Kateřina Hájková - zpěv, Magdaléna Mikulková - zpěv /dcera Zuzany Lapčíkové, studentka konzervatoře J. Ježka, Vladimíra Dvořáková - zpěv, průvodní slovo.

 

11:00 Rudolf Jelínek - Tradice a současnost - prezentace firmy včetně ochutnávky produktů

Místo konání: zámecké nádvoří

Vstup: volný

 

Založení první průmyslové pálenice Zikmundem Jelínkem ve Vizovicích v roce 1891 požilo základ tradiční výrobě v této části východní Moravy. Pojďme se podívat na zajímavé momenty z historie, ale především si ukázat, jak se tradice i firma RUDOLF JELÍNEK rozvíjí dnes.
Prezentaci firmy Rudolf Jelinek, a. s. Vám představí prokurista firmy Ing. Vladimír Darebník.

 

16:30 Roztančené náměstí, aneb pojďte si s námi zatančit! - ukázka a výuka tanců

Místo konání: náměstí Dr. E. Beneše

Vstup: volný

 

Výuka izraelských tanců s taneční skupinou RUT Prostějov pod vedením choreografky a vedoucí Evy Štefkové.

 

20:00 Festivalový večer pod hvězdami

Místo konání: zámecké nádvoří

Vstup: v předprodeji 270 Kč, na místě: 340 Kč

 

Tzuzamen - Chasidské tance v podání tanečního souboru RUT 

Ohlédnutí za holešovskými festivaly s tanečním souborem Rut.

 

Taneční skupina Rut je jedním z prvních souborů v České republice, který reprezentuje židovskou kulturu. V současné době působí pod Cyrilometodějským gymnáziem v Prostějově a volně navazuje na tradici židovské kultury města Prostějova, které bylo v minulosti pro početnou židovskou komunitu přezdívané „hanáckým Jeruzalémem“.
Rut se žánrově zaměřuje zejména na chasidské tance aškenázské oblasti. Z repertoáru souboru - moderní izraelské tance, zpracování židovské svatby včetně obřadu a typického svatebního tance. Mezi další projekty patří „Židovské svátky v písních a tancích“, dále pásmo sefardských skladeb ve spolupráci s hudební skupinou Ester a hebrejské melodie s hudebním a pěveckým souborem Canticum.
Za dvacetiletou existenci navštívil soubor mnohá místa v České republice i v zahraničí, která jsou spojena s židovskou kulturou - Praha, Mikulov, Boskovice, Třebíč, Holešov, Hradec Králové, Terezín, Břeclav Uherské Hradiště, Polský Těšín (PL), Skalice (SK), Šaĺa (SK) a mnohá další.
Na letošním festivalu vystoupí s pásmem mužských chasidských tanců i párových tanců, které budou ohlédnutím za více než patnáctiletou účast souboru na festivalech v Holešově.
Vedoucí souboru a choreografka - Eva Štefková.

 

Koncert „At Home“ Iva Bittová a Čikori - hlavní koncert FŽK 2020

ivabittova_fzk.jpg


Účinkují:
Iva Bittová - zpěv
Čikori
Vladimír Václavek - kytara
Jaromír Honzák - kontrabas
Oskar Török - trubka

Host: Antonín Fajt - el. piano
(syn Ivy Bittové, studuje kompozice a klavír v Irvine - California)

 

Iva BITTOVÁ
„Díky umění můžete použít představivost. Umění je chléb i potěšení!
Nekonečná vášeň pro hudbu, pro hlasy,
pro objevování, pro lidi, pro život“.
Narodila jsem se v roce 1958 do muzikantské rodiny na severní Moravě v Bruntále. Maminka Lidmila, původem ze Slovácka, učila v mateřské škole a svůj čas věnovala zejména rodině a zpěvu. Tatínek Koloman Bitto, narozen na jižním Slovensku, pocházel ze smíšené rodiny romů a maďarských židů, kde se v době jeho dětství mluvilo převážně maďarským jazykem. Byl tělem i duší muzikant. Hrál v divadelnim orchestru v Opavě a později v Rozhlasovém orchestru lidových nástrojů v Brně.
Tatínkova nemoc v jeho padesátém roce života zcela znemožnila pokračování v jeho tvorbě a práci. Po jeho předčasném odchodu jsem se rozhodla převzít muzikantskou štafetu a věnovat se naplno hudbě.
Po přípravě v lidové škole umění v oboru housle (učitelka H. Kuvíková) a balet jsem byla přijata na Konzervatoř v Brně, kde jsem studium ukončila maturitou v oboru hudebně-dramatickém. Již od prvního ročníku se mi naskytla příležitost působit jako herečka a zpěvačka v avantgardnim divadle Husa na provázku v Brně. V době studií jsem získala několik televizních a filmových rolí.
Během tatínkovy nemoci se mi vrátila touha hrát opět na housle, navázala jsem spolupráci s profesorem Rudolfem Šťastným, který byl tehdy primarius Moravského kvarteta. Profesor se mi stal oporou po celou dobu 35 let až do jeho odchodu.
Další etapou a zdrojem inspirace bylo studium barokních houslí a barokního zpěvu na Akademii staré hudby.
V roce 2015 jsem na Masarykově Univerzitě v Brně obdržela titul bakaláře ve studijním oboru Teorie a provozovací praxe staré hudby a v roce 2018 akademický titul magistra ve studijním oboru Hudební věda.
V roce 2007 jsem se rozhodla dočasně přestěhovat do Spojených státu do údolí Hudson Valley ve státě New York. V roce 2018 jsem uprostřed přírody založila privátní hlasovou školu Žingora.
Starší sestra Ida Kelarová vede mezinárodní školu hlasu v Bystrém u Poličky. Její workshopy získaly jméno v celé Evropě. Založila také nadaci pro romské děti Miret. Mladší sestra Regina Bittová je kulturní referentkou v Luhačovicích.
Mám dva syny: Matouše (1982) a Antonína (1991). Starší se věnuje organizování a mladší studuje kompozici v USA. S Antonínem realizujeme příležitostně naše společné koncertní duo Bittová + Fajt ml.

Již mnoho desítek let kráčím svou cestou s houslemi a hlasem. Setkání a proplétání s různými styly a tradicemi odlišných etnik je formou a reflexí mého dnešního hudebního i osobního vyjádření (elementární způsob lidského vyjádření).
Mé hudební myšlenky jsou založeny na vnímání a naslouchání vnitřního hlasu a komunikaci s přírodou. K tomu je zapotřebí ticho, odpočatá mysl a pozitivní atmosféra. To vše pak lze přenést do hudební volné formy. Přes posluchače chci vyslat vibrace, nové rezonance a myšlenky dále do vesmíru. Zosobnění přítomnosti na koncertě je důležitá hodnota společného prožitku.
Mé přání je předat pozitivní energii každému jednotlivci v publiku, inspirovat a umět se také aspoň na chvíli vrátit do dětství, připomenout si naši bezprostřední hravost a smysl pro humor.
Hudba nám přináší radost a pocit štěstí! To je to, co opravdu potřebujeme!

https://drive.google.com/file/d/0BybA4QhmGvnBT2pnZ2ptNVJ0QWs/view

 

Antonín Fajt 

je český/americký hudební skladatel, klavírista a elektronický producent. Narodil se v Brně, v 15 letech se přestěhoval do USA. Jeho hudba čerpá z jeho moravského dědictví a přechodné výchovy a zkoumá rytmické a melodické nuance v interpretaci lidových písní a překládá je do improvizačního jazyka informovaného americkou diasporickou hudební krajinou. Jako sólista rád pracuje s připraveným klavírem, upravenými klávesami a živým vzorkováním. Mezi jeho vlastní kapely patří Mantis, spolupráce s Niloufar Shiri (Írán) a Ben Finley (Kanada), a Window s Mattnorman a Carolyn Hietter. Složil složil pro soubory jako PUBLIQuartet (červenec, 2012), Americký symfonický orchestr (květen 2014) nebo Da Capo Chamber Players (červen, 2015). Mimo hudbu spolupracoval s choreografem Martinem Dvořákem (Pochodně svobody, Ema Destinnova), performerkou Serenou Caffrey (Sitting, Facing; Tidal Body) a divadelní režisér Jonathan Rosenberg (Moby Dick - nacvičené). V Česku se rád připojí k Ivě Bittové, Vladimíru Václavkovi a zbytku kapely Cikori a Dunaj jako příležitostný host.
V USA měl to štěstí, že spolupracoval s mnoha hudebníky, kteří prolínají linii mezi hudebními praktikami, jako jsou Tyshawn Sorey, Mazz Swift a Lisa Haris (Banff, 2019) Nicole Mitchell a Lukas Ligeti (Irvine, 2019) Gyan Riley a Evan Ziporyn (MIT, 2016), Timothy Hill, George Mraz a další. Antonin v současné době žije v Los Angeles a studuje na PhD programu UC Irvine v integrativní kompozici, improvizaci a technologii. Jeho disertační práce je o vztahu mezi hudbou a krajinou.

 

Jaromír Honzák
Povinnou dvouletou vojenskou službu strávil v Armádním uměleckém souboru (AUS) v Praze, kde se setkal se svými budoucími spoluhráči Zdeňkem a F. Kopem. S nimi a se svým teplickým spolužákem Martinem Šulcem založili skupinu Naima, nejvýraznější mladou jazzovou kapelu 80. let. V roce 1986 dosáhla Naima i mezinárodního úspěchu, když byla vybrána do finále celoevropské jazzové soutěže v německém Leverkusenu.
Po ukončení vojenské služby nastoupil jako pedagog hry na kontrabas na tehdejší Lidovou konzervatoř, po transformaci dnešní Konzervatoř Jaroslava Ježka.
Honzák se brzy stal univerzálním a vyhledávaným doprovazečem, jehož talentu využily během let osobnosti jako Karel Růžička, Emil Viklický, Vojtěch Eckert nebo Luděk Švábenský, ale také bratři Ebenové nebo Iva Bittová. Mezi zahraniční osobnosti, které měl možnost doprovázet, patří např. Art Farmer, Phil Wilson, Don Friedman, Alan Praskin, Giovanni Basso, Amina Claudine Myers nebo Victor Lewis. Vystupoval na zahraničních festivalech, např. Sea Jazz Helsinki, Ingolstadter Jazztage, Leverkusener Jazztage, Jazz Jamboree Warszaw, International festival Montreal a dalších.
V roce 1989 obdržel Honzák stipendium z Berklee College of Music, kde studoval 3 semestry pod vedením pedagogů jako např. Bruce Gertz, Hal Crook, John LaPorta a dalších. Po návratu z USA navázal Honzák intenzivní kontakt s polskou jazzovou scénou, když jej jeho spolužák z Berklee, pianista Kuba Stankiewicz, představil celé řadě polských jazzmenů. Byli to např. Zbigniew Namyslowski, Krzesimir Debski, Janusz Muniak, Greg Nagorski nebo Piotr Baron.
Na sedmi albech, která Honzák dosud pod svým jménem natočil, se objevil nejen v roli kontrabasisty, ale i skladatele. Vyjímkou je předposlední album Blood Sings, které tvoří skladby Suzanne Vega v Honzákových aranžmá. Těmto albům i jednotlivým skladbám se dostalo různých domácích i zahraničních ocenění: alba Uncertainty (2014), Little Things (2009), A Question To All Your Answers (2007) a Present Past (2003) byla oceněna cenou Akademie populární hudby "Anděl" jako nejlepší česká jazzová alba roku. Skladba Old Couple se umístila v soutěži "The John Lennon Songwriting Contest", skladba Present Past v soutěži "USA Songwriting Competition". Skladba Constant Struggle z alba Present Past byla
publikována v "The European Real Book" amerického vydavatelství Sher Music Co. Album A Question To All Your Answers se umístilo na 3. místě v kategorii instrumentálního jazzu soutěže amerického sdružení Just Plain Folks.
V současnosti Honzák vede svůj vlastní kvartet / kvintet, spolupracuje na projektech hudebníků mladé generace, jako jsou Luboš Soukup nebo Vít Křišťan a je dlouholetým členem skupiny bratří Ebenů a Čikori Ivy Bittové.
Věnuje se dlouhodobě pedagogické činnosti: od roku 1985 do r. 2003 vyučoval hru na kontrabas a jazzovou improvizaci na dnešní Konzervatoři J.Ježka, kde poté mezi roky 2003 a 2011 vedl jazzové oddělení Voš, které pomáhal založit.
V akademickém roce 2009-10 vyučoval jazzovou interpretaci a improvizaci na brněnské JAMU a od roku 2011 vede nově založené jazzové oddělení na pražské HAMU.
Jako lektor se zúčastnil řady jazzových seminářů a workshopů v ČR i v zahraničí (Polsko, Itálie, Finsko, USA).
Za své vydané CD získal spoustu ocenění a cen – např.
Cena Akademie populární hudby "Anděl" za album Uncertainty, jako nejlepšímu CD v kategorii Jazz&Blues, vydanému v roce 2014.
Cena časopisu Harmonie albu Earth Life, jako nejlepšímu českému jazzovému CD vydanému v roce 2000.

 

Vladimír Václavek
patří bezesporu k nejvýraznějším postavám české hudební scény. Narozen roku 1959 v Rýmařově, v podhůří Jeseníků. Ty daly půdu prvním krokům a sílu i lásku do života. To je to podstatné.
A to podstatně méně. Jeho hudba je a vždycky byla něčím jiná, nekompromisně silná. Hudební začátky jsou spojeny s Ivou Bittovou a Pavlem Fajtem. Zakládá legendární skupinu Dunaj (v roce 1990 bylo album Dunaj, oceněno nejprestižnějším českým hudebním magazinem Rock&Pop a to čtenáři i kritiky, jako nejlepší album dekády), dále Rale (CD Twilight / Soumrak, dostalo v roce 2000 Akademie populární hudby – Anděl), VRM,
Theatre Royal a je u zrodu skupin Čikori (v roce 2001 obdrželo CD cenu Akademie populární hudby – Anděl). Spolu s Ivou Bittovou natáčí legendární CD Bíle inferno (v roce 1997 bylo oceněnou cenou nezávislé asociace hudebních kritiků Periskop – Žluta ponorka a v roce 2004 obdrželo zlatou desku od vydavatele).
Hraje na prestižních festivalech v Evropě i zámoří, například Mimi festival Marseille (F), Ring Ring Beograd, Victoriaville (CAN), Mediawave Gyor (HUN), Tanec Praha (CZ), festival v Avignonu (F), spolupracuje s Ferdinandem Richardem na CD Arminius, s Tomem Corou na CD Bíle Inferno, hraje ve skupině Josef Boys s Marcusem Therofalem a v duu s Milošem Dvořáčkem. Hudebně se podílí, tančí a hraje v japonskofrancouzskočeském souboru Kublai Khan Investigation. Natáčií svá sólová CD, která také hraje na
koncertech. Koncertuje po celé Evropě, v USA, Kanadě, Africe, Čině, Hong Kongu, na Madagaskaru, Mauritiusu, Reunionu, Brazilii a na Islandu.

 

 

NEDĚLE 26. 7.

10:00 Komentovaná prohlídka na tvrzi Kurovice

 

Historické nálezy a objevy. Poutavá prohlídka tvrze Kurovice spojená s ukázkami nových objevů hebrejských nápisů ze 17. století přímo na tvrzi. Přijďte se podívat, co se zde našlo, poznáte také historii spojenou s prohlídkou samotné tvrze!
Možnost zakoupení nové publikace

 

 

DOPROVODNÝ PROGRAM

Výstava: Polin - Židé v republice mnoha národů

Od-do: 18.6.-30.8.2020

Místo konání: obřadní síň u židovského hřbitova Holešov

 

Výstava Polin je věnovaná dějinám a kultuře polských Židů.

Polsko-litevský stát byl v 16.–18. století světovým centrem židovské vzdělanosti a kultury. Výstava připravená ve spolupráci Polského institutu v Praze a Muzea dějin polských Židů Polin mapuje osudy židovské komunity na území „republiky mnoha národů“.
První zprávy o příchodu Židů do Polska pocházejí z 11. století, v dalších staletích jejich počet v důsledku migrace ze západní Evropy dále narůstal: Židům byla postupně od 13. století udělována řada privilegií, která jim zaručovala svobodu pohybu a právo podnikat.

 

VÝSTAVA: fotografie Jindřicha Buxbauma

Místo konání: Zámek Holešov - chodba 1. poschodí

 

 

VÝSTAVA k XX. výročí židovského festivalu v Holešově

Místo konání: Zámek Holešov - přízemí, arkády

 

 

VÝSTAVA "Záhadné pouto"

Místo konání: Zámek Holešov

Vznikla k 30. výročí od znovu obnovení diplomatických vztahů mezi tehdejším Československem a Státem Izrael. Výstavu připravilo Velvyslanectví Státu Izrael v Praze.

 

 

WORKCAMP Jewish Holešov 2020

Mezinárodní brigáda dobrovolníků

 

ŽIDOVSKÁ GASTRONOMIE

Místo konání: Zámecká restaurace - Chateau catering Holešov

Poznejte rozmanitost židovské kuchyně a přijďte ochutnat tradiční židovská jídla, jako je šoulet, cimes, kuglu, pečenou kachnu s jablky, kreplach a spoustu dalších…

 

Vstupenky na festival:

Vstupenky v předprodeji na Informačním centru, nebo na místě před začátkem akce
Permanentka na všechny akce festivalu od 21.-26.7.2020
Dospělí: 490 Kč; zlevněná, senioři, studenti, ZTP: 390 Kč

 

Program FŽK 2020 ke stažení

 

Změna programu vyhrazena

 

« Zpět